Kanada’ya En Çok Göçmen Gönderen Yedi Ülke

Kanada’ya En Çok Göçmen Gönderen Yedi Ülke

 
Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) verilerine göre 2004 ve 2013 arasında bir milyondan fazla insan yeni bir hayata başlamak üzere Kanada’ya geldi. Göçmenlerin geldiği ülkeleri bilmek yeni Kanadalıların kültürel geçmişleri ve Kanada’nın çokkültürlü yapısı hakkında fikir sahibi olmamıza yardım edecektir.
 
Kanada’ya en çok göçmen gönderen ülkeler listesi şöyle sıralanabilir.
 
1.Çin Halk Cumhuriyeti. Dünyanın en kalabalık ülkesi Kanada’nın yeni göçmenlerinin çoğunluğunun geldiği ülke aynı zamanda. 2004 – 2013 arası 326.067 Çinli, Kanada göçmeni ve/veya vatandaşı olmuş durumda.   
 
2.Hindistan. Gelenek bozulmadı ve dünyanın en kalabalık ikinci büyük ülkesi Kanada’ya en çok göçmen gönderen ülke olmaya devam ediyor. 2004 ve 2013 döneminde 310.513 Hindistanlı Kanadalı olmuş.
 
3.Filipinler. Tropikal ada devleti olan Filipinler’den Kanada’ya yeni bir hayat için gelenler oldukça fazla. Aynı dönem içinde 263.076 Filipinli daha iyi hayat şartları ve yeni bir ülkede yaşama amacıyla pasifiği geçerek Kanada’ya yerleşmiş.
 
4.Pakistan. Okuryazarlık seviyesinin düşük olduğu yolsuzluk, fakirlik ve terörizmle uğraşan Pakistan’ın Kanada’ya ilgisi artarak devam ediyor. Kanada’ya Pakistan’dan gelen göçmen sayısı son on yıl içinde 105.283.
 
5.Amerika Birleşik Devletleri. Kulağa inanılmaz gibi geliyor ama son on yılda 85.848 Amerikalı Kanada’ya yerleşmiş bulunuyor. ABD ve Kanada en uzun sınırı paylaşmalarının dışında benzer ekonomik ve kültürel ögelere sahipler. Daha sıcak olan ABD’den göreli olarak daha soğuk Kanada’ya gelmenin motivasyonu nedir peki? Kanada’da sağlık bakım hizmetlerinin bedava olması güçlü bir neden olabilir mi?
 
6.İngiltere. Britanyalıların da Kanada’ya ilgileri hiç azalmamış görünüyor. Son on yılda 74.951 Britanya vatandaşı Kanada’ya yerleşmiş. Ortak tarih ve dil Kanada’ya gelen İngilizlerin daha rahat uyum sağlamasına yardımcı oluyor.
 
7.İran. Dünyada tüm temel insan özgürlüklerini vatandaşlarına pek sağlamayan İran son zamanlarda Batılı ülkelerin koydukları ambargolar yüzünden ekonomik olarak oldukça sıkıntılı günler geçirdi. 2012’de Tahran’daki Kanada büyük elçiliği kapatılmıştı. 2004 ve 2013 arasında 73.474 İranlı Kanada’nın yolunu tutmuş.  
 
 
Murat Kandemir, 13 Mayıs 2015