Kanada Vatandaşlık Başvurularında Yeni Ücret

Kanada Vatandaşlık Başvurularında Yeni Ücret

 
1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere vatandaşlık başvuru ücretleri Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından arttırıldı. Kanadalı vergi mükelleflerinin üzerindeki yükü azaltmak için yetişkin vatandaşlık başvuru ücretleri 300 dolardan 530 dolara çıkarıldı. Kanada vatandaşlık başvuru sürecinin tüm maliyeti başvuru ücretinin arttırılmasıyla başvuran kişiler tarafından yüzde 90 oranında karşılanmış oldu.
 
Vatandaşlık hakkı ücreti olan 100 dolar değiştirilmedi. Diğer hizmetler için verilen ücretlerde aynı kaldı. Çocukların vatandaşlık başvuru ücretleri de sabit kaldı.
 
Diğer ülkelerdeki vatandaşlık ücreti karşılaştırması yaparsak Kanada’nın 530 Kanada doları vatandaşlık ücretinin çokta fazla olmadığı ortaya çıkıyor. ABD vatandaşlık ücreti için 743 Kanada doları isterken Birleşik Krallık’ta vatandaş olmanın maliyeti 1.740 Kanada doları. Avusturalya’da 264 Kanada doları olan vatandaşlık ücreti Yeni Zelanda’da 426 Kanada doları.  
 
Kanada vatandaşlığı verilmesinde uygulanacak yeni karar-verme süreci de 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti. Bu yeni değişiklikle eskiden üç adımlık olan karar verme süreci şimdi tek adımlık bir sürece döndürüldü. Yeni sürecin uygulanmasından bu yana 115.000 kişi Kanada vatandaşı oldu.
 
Eskiden Kanada vatandaşlık başvuruları üç aşamalı bir sistemde sonuçlandırılıyordu. Bu sistemde başvuru vatandaşlık görevlisi, vatandaşlık hakimi ve yine vatandaşlık görevlisi arasında incelenen bir başvuru süreciydi ve başvurular 24-36 ay arasında tamamlanıyordu. 2015-2016 arasında uygulamaya konan sistemde ise başvurular tek adımda sadece vatandaşlık görevlisi tarafından işlenerek en fazla bir yılda tamamlanacak.
 
Haziran 2014’ten bu yana Kanada vatandaşlığı başvurularında biriken tüm dosyaların yüzde 17 oranında eritildi. 2014 yılında 260.000 kişi yeni vatandaş olurken 2006 yılından bu yana 1.550.000 kişi Kanada vatandaşı olmuş.
 
Kanada hükümeti 2015 ve 2016 yılları için vatandaşlık başvurularının indirilmesi üzerinde çalışarak, tüm biriken dosyalarla daha hızlı eritme ve en önemlisi başvuru sürecinin en fazla bir yıl içinde sonuçlandırılması üzerinde yoğunlaşacak.
 
Tabi yeni sistemde göçmen olarak Kanada’da bulunma süresinin 4 yıl olduğu ve istenen belgelere ek olarak başvurandan vergi iade bildirimleri gibi ek belgelerinde istendiğini belirtelim.
 
 
Murat Kandemir, 11 Ocak 2015