Güncellenen Kanada Eş Sponsorluğu Bekleme Sürelerinden Kimler Etkilenecek

Güncellenen Kanada Eş Sponsorluğu Bekleme Sürelerinden Kimler Etkilenecek

 
Önceki yazımızda Kanada hükümetinin Kanada vatandaşları ve daimi oturum sahiplerinin yabancı eşleri için yaptıkları başvuruları artık daha kısa sürede tamamlayacağından bahsetmiştik.
 
Federal göçmenlik bakanının yaptığı resmi açıklamaya göre artık Kanadalıların eş sponsorluğu işlem süresi 12 aya kadar düşürülecek.  
 
Kanada federal göçmenlik bakanlığı (IRCC) resmi internet sitesinde bu adımla ilgili olarak kimlerin nasıl etkileneceği hakkında bilgi paylaşımında bulundu.
 
Eş sponsorluğu sürecinin hızlandırılmasıyla 2017 sonuna kadar 64 bin kişinin dosyasının etkileneceği tahmin ediliyor.
 
Bakanlığın resmi sitesindeki duyuruya göre aile sponsorluğu başvurusu yapacakların dosyaları başvuru yapacakları tarihe göre aşağıdaki şekilde etkilenecek.
 
1.      15 Aralık 2016 öncesi yapılacak başvurular hiçbir şekilde etkilenmeyecek ve bu başvuruların çoğu Aralık 2017 öncesine kadar bitirilmeye çalışılacak.
 
2.      15 Aralık 2016 ve 31 Ocak 2017 arası yapılacak başvurularda hem eski hem de yeni başvuru form seti kullanılabilecek. Yeni başvuru formları setleri 15 Aralık 2016 günü online olarak edinilebilecek. Bu tarihler arasında yapılan başvuruların çoğu teslim alındıkları günden itibaren 12 ay içinde bitirilmeye çalışılacak.
 
3.      31 Ocak 2017 sonrası yapılacak başvurularda kesinlikle yeni başvuru formları kullanılmalıdır. 31 Ocak 2017 sonrasında eski başvuru formları kabul edilmeyecek. Aile sponsorluğu başvuruları 12 içinde bitirilmeye çalışılacak.