Kanada Göçmenliğinde Fırsatlar Yılı: 2016

Kanada Göçmenliğinde Fırsatlar Yılı: 2016

 
2016’ya gireli bir ay oldu. Bu sene Kanada göçmenliğinde neler bekliyoruz? Bu konu üzerinde biraz kafa yoralım dedik.
 
Ekspres Giriş Sistemi (Express Entry System)
Öncelikle şunu hemen belirtelim Kanada bir sene önce yürürlüğe koyduğu ekspres giriş sistemi ile yeni bir göçmenlik politikasına başladı.
 
Eskiden Kanada’ya göç etmek isteyen göçmen adayları birden fazla farklı göçmenlik programları ve kategorilerin kriterlerine uygun olabiliyorlardı. Ya da adayların farklı profilleri farklı göçmenlik programlarına başvurmaya uygun düşüyordu. Şimdi bu durum tamamen değişti. Artık herkesin başvuru yapmak için girmek ve minimum puana sahip olmak zorunda olduğu tek bir başvuru sistemi var. Gerçi federal ekspres giriş sisteminin dışında eyalet programları da son yıllarda artarak hem farklı yollar takip edip hem de bazen federal programlarla uyum içinde alternatif yollar sunmaktalar fakat federal ekspres giriş sistemi Kanada’ya göçmek isteyenlerin seçildiği ana kulvar oldu.
 
Kanada federal hükümeti tarafından işletilen ve muhtemel göçmen adaylarının kişisel ve profesyonel yetkinlikleriyle birlikte aldıkları puanlara (CRS puanı) göre sınıflandırılan Ekspres giriş sistemi 2015 Ocak ayından beri hayatımızda.
 
Bu sistem sayesinde Kanada hükümeti, eyaletler ve işverenler ilgilendikleri adayları seçebilme yeteneğine sahipler. Adayların tek yapmaları gereken şey ekspres giriş sisteminin ilk durağı sayılan aday havuzuna kayıt olmak.
 
Uygulamada bir yılı geride bırakan ekspres giriş sisteminde adayların aldıkları puanlar çok önemli. Aday aldığı CRS puanı üzerinden her ay en az iki kere yapılan çekilişte seçilme şansı elde edebiliyor. Her çekilişin kabul edeceği minimum puan var ve adayın aldığı puan bu seviyeden aşağı ise aday çekilişte seçilemiyor. Bu durumda adayın seçilmek için tek şansı çekilişlerdeki kabul seviyesinin düşmesi.
 
İlk aylarda kabul edilen minimum puan seviyesi yüksekken Ekim 2015’ten itibaren 489 seviyesinden düzenli olarak düşerek bugünkü 450 seviyelerine geldi. 2016 yılında 6 Ocak’ta yapılan çekilişte 1.463 aday göçmen olarak seçilirken kabul edilen minimum CRS puanı 461’di. 13 Ocak’ta yapılan son çekilişte ise 1518 kişi seçildi ve minimum CRS puanı ise 453 olarak belirlendi.
 
Ekim ayında muhafazakar Harper hükümetinin gidip yerine daha ılımlı liberal Trudeau hükümetinin de geldiğini göz önünde bulundurursak bu düşüşün 2016 yılı için devam edeceğini öngörebiliriz. Hatta ekspres giriş sistemi öncesi yapılan göçmenlik başvurularının ilgili bakanlıkça incelenmesi ve sonuçlandırılması ve sonuç olarak biriken dosyaların eritilmesi sonrasında düzenli yapılan ekspres giriş çekilişlerinde daha fazla göçmen adayın seçileceğini söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.
 
Eyalet Aday Programları (Provincial Nominee Programs –PNP)
Bilindiği gibi Kanada’da her eyalet kendi göçmenlik programını uyguluyor ve buna eyalet göçmenlik programı (PNP) deniliyor.
 
PNP’ye direk başvurulabildiği gibi birçok eyalet kendi programlarını federal sisteminkiyle uyumlu hale getirdi. Yani bir eyalet programına özel ilgi gösteren göçmen adayları ekspres giriş sistemine başvurabiliyorlar.
 
Kota sayısı kısıtlı olduğu için PNP programları kısa sürede kapanıyor. En popüler PNP programları ise Alberta ve British Columbia olarak görülüyor. Oldukça talep gören Saskatchewan ve Nova Scotia gibi eyaletlerin de kendi göçmenlik programları vasıtasıyla her sene bir iki defa göçmen alımı yaptığı gözlerden kaçmıyor.
 
Kebek Göçmenlik Sistemi (Quebec Immigration)
Kebek Nitelikli İşgören Sınıfı (QSWP) 18 Ocak’ta açıldı. QSWP federal programa benzerlik gösteriyor fakat uygunluk kriterleri daha esnek. QSWP, Kanada’nın en rekabetçi eyalet programı olarak göze çarpıyor.
 
Bu sene sadece 2.800 başvuru alınacak. QSWP’de 2015’te 3.600 göçmenlik aday başvurusu kabul edilmişti. Kebek Yatırımcı Programı’da (QIP) 29 Ocak 2016’ya kadar açık olacak. QIP programı varlıklı göçmen adaylarının eyalette yapacakları minimum bir yatırım karşılığında Kebek eyaletine göçmen olarak yerleşmesine olanak tanıyor. QIP’te sadece 1.750 başvuru kabul edilecek.
 
Aile Büyükleri Göçmenlik Programı (Parents-Grandparents Program –PGP)
Kanada vatandaşı ve göçmenleri, aile büyüklerini Kanada anne-baba ve dede-nine göçmenlik programı (PGP) aracılığıyla ülkeye göçmen olarak getirebiliyorlar. Bu sene 4 Ocak’ta açılan PGP programı kabul edilecek kotanın üç günde dolması yüzünden tekrar kapandı.
 
Önceki hükümetin 5.000 olarak belirlediği kota sayısı Trudeau tarafından 10.000 olarak yeniden belirlendi. Başvurusu tam ve eksiksiz olan 5.000 kişinin PGP başvuruları kısa zamanda sonuçlanacak.
Gerekli minimum puan seviyesinin düşmesi dışında ekspres giriş sistemine diğer bazı kolaylıklar getirilmesi umuluyor.
 
2016 yılı göçmenlik açısından iyi haberlere gebe. Söylemedi demeyin.
 
 
Murat Kandemir, 29 Ocak 2016