Ekspres Giriş

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Sistemi

Ekspres giriş sistemi artık Kanada göçmenliğinde hayatımıza giren bir kavram. Ekspres giriş (express entry) aslında yeni bir sistem değil, sadece Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından yeni göçmen alımının yeni yöntemi.

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren sistemde:

  1. Federal nitelikli eleman sınıfı (FSWP),
  2. Federal kalifiye işçi sınıfı (FSTP) ve
  3. Kanada tecrübe sınıfı (CEC) 

göçmenlik programlarından birine uygun olan adaylar ekspres giriş sistemi aracılığıyla Kanada’ya gidebilecekler.

Ekspres giriş sistemi adayın ilk onayı alarak havuza yerleştirildiği ilk adım ve adayın çekilişte kabul edilerek Kanada göçmenlik başvurusu yapması istendiği ikinci adımdan oluşuyor.

Her ay düzenli yapılacak çekilişlerde Kanada göçmenliği için uygun görülen adaylara göçmenlik başvurusu yapmaları için davetiye, ITA (invitation to apply) gönderilecek. ITA alan göçmen adayı başvurusunu yaparak altı ay içinde Kanada’ya yerleştirilecek.

Yeni sistemde de puan yöntemi uygulanıyor. Kapsamlı sıralama sistemi, CRS (Comprehensive Ranking System) ile tüm ekspres giriş sistemindeki yabancı göçmen adayları çeşitli faktörlere göre puanlandırılıyor. Havuzda bulunan göçmen adaylarına iş teklifi, eyalet adaylık statüsü ve eğitim, iş tecrübesi, yaş ve transfer edilebilen beceriler gibi insan sermayesi faktörlerinden puan veriliyor. Bir adayın alabileceği en yüksek puan 1.200.   

Kanada’dan iş teklifi alan ya da herhangi bir eyaletçe aday gösterilen göçmen adayına 600 puan verilecek. Bu adaylar öncelikli olarak görülecek.  

Adayın insan sermayesi ve transfer edilebilen beceriler kapsamında verilecek en yüksek puan 600 olacak. Puanlamada dil yeterliliği, yaş, eğitim seviyesi, iş tecrübesi, Kanada’da iş tecrübesi gibi faktörler göz önüne alınacak.

Başvuru modülü doldurmak için gerekli şartlardan birisi de eğitim denklik raporunuz olan ECA (educational credential assessment) ve İngilizce ve/veya Fransızca dil sınavı sonuç belgeleri elinizde hazır olmalı. Bu belgeler ışığında dil ve eğitimden alacağınız puanlar belirleniyor.

İngilizce ve/veya Fransızca dillerinde kabul edilen sınavlara (IELTS/CELPIP/TEF vs.) girerek alınan test sonuç belgesi dil kriterinden alacağınız puanı belirlemenize ve ispatlamanıza yarayacak. Test sonuç belgesi 2 yıl geçerli.    

İlk aşama sonrasında girilen bilgilere göre sistem adayın FSW, FSTC ve CEC programlarından en az birine uygun olup olmadığını seçiyor. En düşük giriş eşiğini karşılayan adaya ön onay alıp kaç puanla havuza girdiği bilgisi veriliyor. En düşük giriş eşiğini karşılamayan adaya uygun görülmediği anında söyleniyor.

Kısa adı ECA (Education Credential Assessment) olan eğitim denklik raporu, Kanada göçmenliğine başvuracak adaylardan istenen en temel belgelerden birisidir. Kanada’ya gitmek isteyen ve ekspres giriş sistemine kayıt yapacak göçmen adayının yabancı bir ülkede edindiği eğitimin denkliğini yine Kanada’da bir kuruluştan alacağı ECA sağlayacaktır. Bu belge 5 yıl geçerlidir.

Kanada’da eğitim görmüşseniz ECA almanıza gerek yoktur. ECA raporu, FSW (federal nitelikli işgören sınıfı), FSTP (federal kalifiye işçi programı) ya da CEC (Kanada tecrübe sınıfı) programları kapsamında kabul edilmek için ekspres giriş sistemine giriş yapmak isteyen kişi ve/veya eşinin yabancı bir ülkede aldığı lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans vs. gibi eğitimlerinden puan alabilmesi için istenen bir tür denklik raporudur.

ECA denklik raporu alınan yabancı eğitimin Kanada’daki denkliği hakkında bir fikir verir. Sadece göçmenlik açısından değerlendirildiği için ECA raporu, alan kişiye herhangi bir iş garantisi sağlamaz, iş ve eğitiminin Kanada’da çeşitli çevrelerce kabul edileceği anlamına gelmez ve raporu alanın mesleği eğer bir kurum tarafından regüle ediliyorsa kendisine o kurum tarafından meslek lisansı verileceği anlamına gelmez.

Kanada, Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) akredite olmuş kuruluşların verdiği ECA raporlarını tanımaktadır. Akredite kurumdan alınan ve eğitimizin Kanada’daki izdüşümünü belirten ECA raporu beş yıl süreyle kullanılabilir.

Ekspres giriş başvurusu yapmayı düşünüyorsanız kendinizin ve evliyseniz eşinizin güncellenmiş CV lerini bize gönderin. Yapacağımız ücretsiz inceleme sonunda size dönüş yapacağız.