British Columbia Eyaleti Asgari Ücret Artışı: Hedef Minimum 15 Dolar Saat Ücreti

Kanada’nın British Columbia eyaleti işçilere ödenecek minimum saat ücretini 15 dolara çıkarma hedefinde adım adım ilerliyor.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş 9 Ağustos Çekilişi Yapıldı

Kanada göçmenlik ekspres giriş sisteminde 9 Ağustos’ta yapılan çekilişte 2,991 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderildi. Minimum kabul puanı (CRS) 433 olarak belirlendi.

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğinde Mesleğin NOC Kodunu Doğru Bulmak

Kanada göçmenlik ekspres giriş sistemine kayıt yaptıran adaylar mesleklerini ve mesleklerinin Kanada’daki NOC (ulusal meslek sınıflandırması) kodunu belirtmek durumundalar. Kanada ulusal meslek sınıflandırmasında tüm meslekler, mesleklerin görev ve sorumlulukları ve o meslek erbabından istenen eğitim şartları bilgileri yer alıyor.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş 2 Ağustos Çekilişi Yapıldı

Kanada göçmenlik ekspres giriş sisteminde 2 Ağustos 2017’de yapılan çekilişte 3264 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderildi. Bu çekilişte göçmen olarak seçilmek için gerekli minimum aday puanı (CRS) 441 olarak belirlendi.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Rehberi Yenileniyor

Kanada vatandaşlık sınavına hazırlık rehberinin yeni taslak versiyonu rehberde yeni değişikliklerin olduğunu gösteriyor. Yeni rehber vatandaşlığın sorumluluklarını iki kategoriye ayırıyor.

Devamını Oku

Ontario’dan Göçmenlik Dolandırıcılığı Uyarısı

Ontario hükümeti Ontario göçmenlik aday programı (OINP) başvurusu yapacak göçmen adaylarını OINP tarafından gönderildiği iddia edilen bazı e-postalarla ilgili olarak uyardı.

Devamını Oku

Finansal Okuryazarlık Dersi Ontario’da Müfredata Ekleniyor

Eğitim Bakanı Mitzie Hunter tarafından yapılan açıklamaya göre finansal okuryazarlık bilgisi dersi 2018 yılı Ekim sonuna kadar mecburi olacak.

Devamını Oku

Amerikalı Ailenin Kanada Göçmenlik Başvurusu Kızlarının Sağlık Durumu Yüzünden Reddedildi

2013’ten beri Kanada’da yaşayan Amerikalı ailenin Kanada göçmenlik başvurusu 600 bin Kanada dolarından fazla yatırım yapmasına rağmen altı yaşlarındaki kızlarının sağlık durumu gerekçe gösterilerek reddedildi. (Resim: CBC News Manitoba)

Devamını Oku

Kanada Geçici İşçi Programında (TFW) İş Eşleştirme Hizmeti Devrede

28 Ağustos’tan itibaren geçici işçi programından (TFWP) Kanada’ya işçi getirmek isteyen Kanadalı işverenlerin kullanacağı yeni bir adım devreye giriyor. Yeni derecelendirme sistemi Kanada federal istihdam bürosunda (Job Bank) kayıtlı iş arayanları, iş ilanlarını ve işverenleri bir araya getirecek.

Devamını Oku

Kanada Eyaletleri Göçmenlik Aday Programlarında Son Durum

Kanada Eyaletleri Göçmenlik Aday Programlarında Son Durum

Devamını Oku

Kanadalı İşverenler ve İşçiler için Global Yüksek Kalifiye İşçi Programı

Küresel yüksek nitelikli işçi kategorisi (Global Talent Stream) artık yürürlükte ve Kanada teknoloji alanında faaliyet gösteren işverenler bu yeni sistemin nasıl kullanacaklarını henüz öğreniyorlar.

Devamını Oku

2017’nin İkinci Çeyreğinde Kanada Ekspres Giriş Sayılarında Rekor

2017 yılı istatistiksel olarak en büyük Kanada ekspres giriş göçmenlik sistemi rakamlarına şahit olsa da 2017’nin ikinci çeyreği Kanada göçmeni olarak seçilenlere en çok davetiye (ITA) gönderildiği dönem olarak göze çarptı. Bu artışla birlikte 2017 yılı aynı zamanda minimum kabul puanının (CRS) en düştüğü yıl oldu.

Devamını Oku

Basında Biz

Basında Biz

Devamını Oku

Referanslarımız

Referasnlarımız

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Rehberi Yenileniyor

Kanada vatandaşlık sınavına hazırlık rehberinin yeni taslak versiyonu rehberde yeni değişikliklerin olduğunu gösteriyor. Yeni rehber vatandaşlığın sorumluluklarını iki kategoriye ayırıyor: Zorunlu ve gönüllü olanlar. Zorunlu sorumluluklara vergi ödemek, nüfus sayımına katılmak, yasalara saygılı olmak ve çağrıldığında jüri hizmetini görmek gibi maddeler dahil edilirken isteğe bağlı sorumluluklarda ise resmi çiftdilliliği anlamak ve siyasi süreçlere dahil olmak yer alıyo. (Photo IRCC).

Devamını Oku

Kanada’nın Ekspres Giriş Sistemi İki Yaşında

1 Ocak 2017 itibariyle Kanada Ekspres Giriş (Express Entry) sistemi ikinci yaşına girdi. 2015 yılında uygulamaya konulması sonrasında 2016 yılında büyük değişiklikler yapılan sistem 2017’de de güncellenecek. Bu değişikliklerin Federal Nitelikli İşgören Programı (FSWP), Kanada Tecrübe Sınıfı (CEC) ve Eyalet Aday Programları (PNP) altında başvuracak adayların yararına olacağı kesin.

Devamını Oku

Daha Fazla Göçmen Alan Kanada Atlantik Eyaletleri Göçmenleri Elinde Tutamıyor

Atlantik Kanada’ya gelen göçmen sayısı artış gösteriyorken gelenlerin çoğu beş yıl içinde eyaletten ayrılıyorlar.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Başvurularında Kararları Bilgisayar Verecek

Öngörüsel analitik (predictive analytics) teknolojisinin Kanada göçmenlik bakanlığı tarafından incelendiği ortaya çıktı. Bugün resmi görevlilerin yapmakla sorumlu olduğu “başvuruların değerlendirilmesi” işini yapabilecek bu teknoloji uygulamaya konursa Kanada göçmenlik başvurularında karar verme süreçlerinde devrim yaşanacak.

Devamını Oku

Kanada’nın Göçmenlik Bakanı Değişti

Eski Somalili mülteci Ahmed Hussen Kanada’nın göçmenlikten sorumlu bakanı oldu. Daha önce Ottawa Güney bölgenin milletvekili Dalton McGuinty’ye seçim kampanyasında hizmet eden ülkenin ilk Somalili bakanının siyasette tecrübesi çok. (Photo Errol Mcgihon/ Postmedia)

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Statüsü Kaybedenlerin Sayısında Artış

Kanada göçmenliğinde ülkede ikamet mecburiyeti şartını ihlal eden 1400 yeni göçmen statüsünü (PR status) kaybetti ve haklarında ülkeden gönderilme işlemi başlatıldı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Sisteminde Dil Yeterliği İspatı

Kanada göçmenlik sistemi (ekspres giriş) başvurularında adaylar İngilizce ve/veya Fransızca dillerinden puan alabilmek için göçmenlik bakanlığında kabul edilen dil sınavlarına (IELTS, CELPIP ve TEF) girmeleri ve sınav sonuç belgelerindeki puanları sisteme girmeleri gerekiyor. Adaylara dil sınavlarındada okuma, anlama, yazma ve konuşma becerileri için ayrı ayrı puan veriliyor ve aday her modülden aldğı puanı sisteme giriyor.

Devamını Oku

NAFTA Nereye Doğru Gidiyor?

ABD’nin yeni başkanı Trump konuşulmaya devam ediyor. Başkanlığa gelir gelmez Obama sağlık yasasını kısıtlayan kararnameye imza atan Trump söylem ve hareketleriyle dünya gündeminde. (Photo: Shannon Stapleton/Reuters)

Devamını Oku

30 Ocak 2017 Pazartesi Kanada’nın Kapıları ABD’ye Kabul Edilmeyen Göçmenlere Açık

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump göçmenlere yönelik aldığı kararlarla tartışılmaya devam ederken Kanada’dan yeni bir adım geldi. (Fotoğraf Brian Snyder Reuters)

Devamını Oku

Yabancı Öğrenciler Kanada için Nitelikli Göçmen Kaynağı

Kanada’nın nitelikli ve eğitim almış ve işgücünü dolduracak göçmenleri ülkede tutmanın yolu onlara vatandaşlık vermek olarak görünüyor. (Fotoğraf NYTIMES)

Devamını Oku

Kanada ve Terörün Ayak Sesleri

Terör ve Kanada kelimelerini yanyana ilk defa görebilirsiniz belki. Fakat olmaz denilen oldu ve Kanada’da bir terör saldırısına şahit oldu. Foto: Ryan Remiorz/The Canadian Press.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Yemin Metnine “Yerli” Ayarı

Kanada Vatandaşlık Yemin Metnine “Yerli” Ayarı

Devamını Oku

Kanada’da Okuyan Çocuklu Yabancı Öğrenciler

Her sene binlerce yabancı öğrenci Kanada’ya okumaya geliyorlar. Bugün size Kanada’ya çocuklarıyla okumaya gelen yabancı öğrencilerden bahsetmek istiyorum. Çoluk çocuk Kanada’ya okumaya giden öğrencilerden. Foto: Gerry Kahrmann/PNG.

Devamını Oku

Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı

Kanada göçmenlik bakanlığı tarafından Mart 2017 yılında yürürlüğe sokulması öngörülen Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı New Brunswick, Newfoundland and Labrador, Nova Scotia ve Prince Edward Island eyaletlerinde yaşamaya isteyen nitelikli göçmenler ve uluslararası mezun öğrencileri kabul edecektir

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Kabul Puanları 450’ye Düştü

2016 yılı oldukça hareketli geçti. Kanada ekspres giriş (Express Entry) sistemi havuzunda bulunan 33.782 kişi göçmen olarak kabul edildi. Her ay iki defa düzenli olarak yapılan çekilişlerde kabul edilen puan 460-538 pan arasında gitti geldi.

Devamını Oku

Kanadalıların Kanada Dışında Doğan Çocukları Kanadalı mıdır?

Bu platformda elimizden geldiği kadar Kanada göçmenlik, mülteciler ve vatandaşlık hakkında bilgi vermeye çalışıyoruz. Turist ya da öğrenci olarak gitmenin dışında Kanada’ya göçmen olmak hem maddi hem de manevi çaba gerektiriyor. Bu çabayı gösterip göçmen olanlar belli bir süre sonra vatandaş oluyorlar. Bazıları Kanada’da yaşamaya devam ederken bazıları da geri dönüyorlar.

Devamını Oku

Kanada’dan Türk Mültecilere Özel Risk Ölçümü Başvurusu Hakkı

15 Şubat 2017 tarihi itibariyle Kanada’da bulunan ve siyasi sığınma başvurusu yapmış Türkler Göçmenlik ve Mülteci Kurulundan (IRB) son kararı almalarının ardından son bir PRRA (Gönderme Öncesi Risk Ölçümü) başvurusu yapabilecekler. Ayrıca Kanada göçmenlik bakanlığının kararıyle PRRA başvurusu yapıp 16 Şubat 2016 ile 15 Şubat 2017 tarihleri arası negatif cevap alan mülteciler de tekrar PRRA başvurusu yapmaya hak kazandılar.

Devamını Oku

Kanada-ABD Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması Tartışılıyor

ABD’deki son seçimler sonrası gittikçe artan aşırı muhafazakarlık ve bunun akabinde Trump ile başlayan yabancı düşmanlığı ve İslamafobi insanları Kanada sınırına giderek siyasi sığınma başvurusu yapmaya itiyor.

Devamını Oku

Ontario Eyaleti Göçmen Aday Programı Tekrar Açıldı

Dokuz aylık bir bekleme süresi sonunda Ontario Göçmenlik Aday Programı OINP (Ontario Immigrant Nominee Program) 21 Şubat itibariyle aşağıdaki kategorilerde online başvuruları kabul etmeye başlayacak.

Devamını Oku

İniş Devam Ediyor: Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Kabul Puanı 441

22 Şubat 2017’de 441 ve üstü puanı olan 3611 kişi Kanada göçmenlik davetiyesi (ITA) aldı. Bu puan şu ana kadar ki en düşük kabul edilen minimum göçmen aday puanı oldu.

Devamını Oku

Ontario Mezunları İçin Ontario Eyaleti Göçmen Aday Porgramı

Daha önce 25 Şubat 2017 tarihinde Ontario Eyaleti Göçmen Aday Programı’nın (OINP) dokuz ay sonra tekrar açıldığını duyurmuş ve OINP’in özellikle Ontario Ekspres Giriş İnsans Sermayesi Önceliği Kategorisi (OINP-HCP) klasmanı hakkında konuşmuştuk.

Devamını Oku

Kanada’ya Giriş ve Vize Sahiplerinin Hakları

Kanada-ABD sınırında düzensiz göçmen geçişlerinin çoğaldığı şu sıralarda her iki ülke sınır geçişleri esnasında sıkı güvenlik protokollerini uygulanıyor.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistem Puanı 434’e Geriledi

Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC) Ekspres Giriş (Express Entry) sisteminde göçmen kabul puan seviyesini 434’e kadar düşürdü. Bakanlık 1 Mart 2017’de göçmen havuzunda bulunan ve 434 ve üstü puanı olan 3.884 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderdi.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşı Kadın ABD’ye Alınmadı

Kanada’da doğmuş Montrealli Kanada vatandaşı bir kadın ABD’ye alınmadı ve giriş yapabilmesi için vize başvurusunda bulunması istendi.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Kartının Türkçesi Turkuaz Kart

Göç veren Türkiye artık gerilerde kaldı. Türkiye şimdilerde göç alan, göç veren aynı zamanda transit olan bir ülke haline geldi.

Devamını Oku

ABD Askıya Alırken Kanada Yüksek Kalifiye Çalışma İzinlerini Daha Hızlı Verecek

ABD sınır girişlerinin hem siyasi hem bürokratik sebeplerle daha sıkı tutulduğu bu günlerde Kanada federal hükümeti Kanada’ya gelmek isteyen yüksek nitelikli işgörenlere özel çalışma izni kategorisini hayata geçiriyor.

Devamını Oku

Kanada Parlamentosu İslamafobi Karşıtı Yasa Tasarısını Kabul Etti

Bağlayıcı olmayan yasa tasarısı Kanada’da İslamafobi ve dini ayrımcılığı kınıyor ve bir komite kurulmasını talep ediyor.

Devamını Oku

24 Mart 2017 Çekilişinde 3749 Kişi Kanada’ya Göçmen Olarak Seçildi

Sonuncu Kanada ekspres giriş (express entry) göçmenlik çekilişi 24 Mart’ta yapıldı ve havuzda seçilen 3.749 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderildi. Puan seviyesinin (CRS) 441 olarak belirlendiği çekiliş Mart ayının son çekilişi oldu.

Devamını Oku

Kanada’dan Türk Mültecilere Tanınan PRRA Hakkı Sona Erdi

Kanada’nın 22 Mart 2017 tarihinde aldığı karara göre 15 Şubat 2017 ve sonrasında davasını kaybeden Türk mülteciler PRRA başvurusu yapabilmek için bir sene beklemek zorunda kalacak.

Devamını Oku

Alınan Ret Kararı Kanada Federal Mahkemesine Götürmek

Kanada’ya yaptığınız herhangi bir göçmenlik başvurusu çeşitli sebeplerle reddedilebilir. Reddeden memur reddettiği kişiyi başvuru yaptığı göçmenlik kategorisinin şartlarını taşımadığı gerekçesiyle reddetmek durumundadır. Aksi takdirde bu ret hatalıdır.

Devamını Oku

Kanada’da Mülteci Sayısı Artarken Federal Hukuk Yardım Fonunda Kesinti Yapılıyor

Kanada’ya yapılan siyasi sığınma başvurularında müthiş bir artış yaşanıyor. 2016 yılında 23.895 kişi Kanada’ya iltica etti. 2013 yılında iltica edenlerin sayısı 10.370’di.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistemine Güncelleme

Kanada’da bulunan kardeşler için ek puan geliyor, Fransızca için alınacak puan artıyor ve artık Job Bank kaydı gönüllü oluyor.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Kabul Puanında Düşüş Devam Ediyor

Kanada’ya kabul edilecek göçmenlerden istenen minimum kabul puanı (CRS) 431’e kadar düştü. Bu seviye şimdiye kadar ki en düşük CRS seviyesi olarak tarihe geçti. Geçen hafta 5 Nisan’da yapılan çekilişte havuzda bulunan 431 ve üzeri puanı olan 3.763 kişi Kanada’ya göçmen olarak kabul edildi.

Devamını Oku

Kanada’dan Yabancı Göçmen Doktorların Taksi Sürmelerini Bitirecek Plan

Trudeau hükümeti Kanada’ya gelen göçmenlerin mesleklerinin dışında çalışmalarının önüne geçecek planı yürürlüğe koyuyor. (Fotoğraf Jenny Uechi)

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Kabul Puanı 423

Kanada’ya kabul edilecek göçmenlerden istenen minimum kabul puanı (CRS) 423’ü gördü. Bu bir rekor çünkü bu seviye şimdiye kadar ki en düşük CRS seviyesi olarak tarihe geçti. 12 Nisan 2017’de yapılan çekilişte 423 ve üzeri puanı olan 3,923 kişi Kanada’ya göçmen olarak seçildi.

Devamını Oku

Korumacılığa Dönüş: Amerikalı İşe Al Amerikan Malı Kullan

Trump Amerika’sının mottosu Trump’ın son çıkardığı başkanlık kararnamesinin de adı oldu: İşe Amerikalı Al, Amerikan Malı Kullan (Buy American Hire American). (Fotoğraf: Reuters Kevin Lamarque).

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Puanlarında Düşüş Devam Ediyor: 415

Kanada göçmenlik kabul puanlarında düşüş tüm hızla devam ediyor. 19 Nisan 2017 tarihinde yapılan çekilişte 415 ve üzeri puanı olan 3.665 kişi Kanada’ya göçmen olarak kabul edildi. (Fotoğraf: Rick Madonik/Toronto Star)

Devamını Oku

Trump’ın H-1B Programını Hedef Alması Kanada’nın İşine Yarayacak

Geçen yazımızda ABD başkanı Donald Trump’ın H-1B yabancı işçi vize programını gözden geçirme kararını incelemiştik. H-1B vize programı Amerikalı şirketler tarafından özellikle bilim, mühendislik ve bilgi tenkolojisi alanlarında çalışacak yabancı işçileri getirmek için kullanılıyor. (Fotoğraf Kiichiro Sato/Associated Press)

Devamını Oku

Kanada Hükümeti Aile Sponsorluğundaki Geçici Oturum Şartını Kaldırıyor

Uzmanlara göre 2 yıllık gözetim politikası eşleri aile içi şiddete maruz bırakıyor.

Devamını Oku

Kanada Aile Büyükleri Sponsorluk Programı Loto Sonuçları Açıklandı

Anne-baba ya da diğer aile büyüklerini Kanada’ya getirmek isteyen 95 bin kişi belki de Kanada’nın ilk göçmenlik lotosuna başvurmuş oldu.

Devamını Oku

Brezilya, Romanya ve Bulgaristan Vatandaşları eTA ile Kanada'ya Gidebilecekler

Kanada göçmenlik bakanlığı 28 Nisan 2017’de yaptığı bir duyuruda bazı ülke vatandaşlarına uyguladığı vize rejimindeki değişiklikleri kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku

Kanada’da 2017’nin En İyi Meslekleri

Robotların işgücü piyasasını tamamen işgal edeceği günlerin daha da yakınlaştığı dünyamızda meslek kariyeri açısından teknoloji sektörlerinde çalışmayı hedeflemek iyi bir strateji olabilir.

Devamını Oku

Kanada’dan İsimsiz Başvuruyla İşe Alma Uygulaması

Kanada hükümeti meslek becerisi olan kişileri işe alımlarda çeşitliliği ve toplumsal katılımı daha da arttırmak üzere yeni bir uygulamaya geçiyor.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlığı Kolay Geri Alınamayacak

Kanada’nın liberal federal hükümetinin önceki muhafazakar parti tarafından Vatandaşlık Kanunu’nda yapılan değişiklikleri geri alma kararından daha önce bahsetmiştik. (Foto: Mark Blinch/Canadian Press).

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Kabul Puanı Tekrar 415

Kanada göçmenlik kabul puanı (CRS) tekrar 415 oldu.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Sistemi 2016 Raporu

2016 yılında Kanada’ya ekspres giriş göçmenlik sistemi ile kabul edilenlerin çoğunluğunun aday puanı (CRS) 450’nin altında. Hatta bazı göçmenlerin çekirdek CRS puanlarının 350 civarında olduğu bile görülüyor. Temel CRS puanına Kanada’dan yapılan iş teklifi, eyalet aday nominasyonu ya da Kanada’da alınan eğitimler dahil değil.

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğinde Çocuk Yaşı 22'ye Yükseltildi

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) göçmenlik başvurusuna eklenecek çocuk yaşını 22 olarak teyit etti. 24 Ekim 2017’den başlamak üzere göçmenlik başvurusu yapan adaylar evli olmayan ve 21 ve altında bulunun tüm çocukları başvurulara ekleyebilecek.

Devamını Oku

Kanada Eyaletleri Göçmenlik Başvuruları Kabul Ediyor

Kanada eyaletleri kendi göçmenlik sistemlerini Kanada federal ekspres giriş (express entry) göçmenlik sistemine ayarlı hale getirdi. Kanada’nın popüler eyaletleri kendi eyalet aday programları (PNP) vasıtasıyla yeni göçmen kabul etmeye devam ediyor. Eyaletler aday olarak gösterdikleri göçmenlere eyalet aday sertifikası (nomination certificate) gönderiyor ve bu belge adaya ek 600 puan kazandırıyor.

Devamını Oku

Kanada’nın Ontario Eyaleti’nden Göçmen Alımları Başladı

Kanada eyaletleri kendi göçmenlik sistemlerini Kanada federal ekspres giriş (express entry) göçmenlik sistemine ayarlı hale getirdi. Kanada’nın popüler eyaletleri kendi eyalet aday programları (PNP) vasıtasıyla yeni göçmen kabul etmeye devam ediyor. Eyaletler aday olarak gösterdikleri göçmenlere eyalet aday sertifikası (nomination certificate) gönderiyor ve bu belge adaya ek 600 puan kazandırıyor.

Devamını Oku

Kanada’nın Prince Edward Island Eyaleti Size Göz Kırpıyor

Kanada’nın Kuzey Atlantik eyaletlerinden olan Prince Edward Islan (PEI) önümüzdeki beş sene içinde daha fazla yeni göçmen almayı istiyor.

Devamını Oku

Brexit ve Trump Kanada Üniversitelerine Yaradı

Kanada’nın üniversiteleri önceki yıllarar göre daha fazla yabancı öğrenci başvuruları alıyor. Bunda ABD ve Birleşik Krallık’ın siyaseti çok etkili.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Kabul Puanı 413

Kanada göçmenlik kabul puanı (CRS) 413’e kadar düştü.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Yasa Tasarısı (C-6) Parlamentoda Görüşülüyor

Liberal hükümet tarafından Kanada vatandaşlık kanununda öngörülen değişiklikler Parlamentoda görüşülmeye başlandı. Tasarı hala Avam Kamarası’nda ve henüz kabul edilmedi ve görünüşe göre daha fazla değişikliklerin hayata geçirileceği öngörülüyor.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Sisteminde İstihdam Bürosu Kaydı İsteğe Bağlı Oldu

Kanada göçmenlik bakanlığı (IRCC) ekspres giriş göçmenlik sistemi başvurularında başvuran kişinin Kanada’nın resmi istihdam bürosuna (Job Bank) kayıt yapması zorunluluğunu kaldırdı. Artık ekspres giriş göçmenlik başvurusu yapacak adaylar Job Bank kaydı yapmak zorunda değiller. İsteyenler kayıt yaptırmaya devam edebilecekler.

Devamını Oku

Kanada Üstün Kalifiye Yabancı İşçi Programı Tanıtıldı

Kanada başvurusu daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılacak küresel üstün kalifiye yabancı işçi programının (Global Talent Stream -GTS) detaylarını kamuoyuyla paylaştı. 12 Haziran 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren GTS programı Kanada Yabancı İşçi Programı’nın (TFWP) bir alt kolu olarak çalışacak ve bu kapsamda yapılan başvurular en çok iki hafta içinde sonuçlandırılacak.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Sisteminde Aday Puan Sıralamasında Değişiklik Yapıldı

Kanada ekspres giriş (express entry) göçmenlik havuzunda bulunan adaylar kendilerine verilen puanlara (CRS) göre ve buna ek olarak artık havuza giriş yaptıkları tarih ve zaman göre sıralanıyorlar. Kanada göçmenlik bakanlığının (IRCC) bu yeni yaklaşımı 6 Haziran 2017’de bakanlığın yürürlüğe koyduğu çeşitli değişikliklerden sadece birisi.

Devamını Oku

Kanada’da Kayıt Yaptırdığınız Özel Okul Kabusunuz Olmasın

Kanada’ya her sene binlerce yabancı öğrenci okumaya gelmektedir. Bu öğrencilerin bazıları eğitimleri bittikten sonra ülkelerine dönerken bir çoğu Kanada’da mezun olduktan sonra çalışma izni alıp Kanada göçmenlik başvurusu yapmak istemektedirler.

Devamını Oku

Kanada’da Mezunlara Verilen Çalışma İzni -PGWP

Kanada’da alınan eğitim sonrasında yabancı öğrenci eğer isterse mezuniyet sonrası çalışma izni (PGWP) ye başvurabilir. PGWP vizesi Kanada’da okuyan öğrencilerin okudukları alanda iş tecrübesi edinmelerine olanak veren ve açık şekilde düzenlenen bir çalışma iznidir. Okunan eğitim süresi dikkate alınarak bir ila üç seneye kadar verilen bu izinler özellikle göçmenlik başvurusu yapmak isteyen yabancı öğrencilerin rağbet ettiği popüler bir çalışma iznidir.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Kabul Puanı Yükseldi

Kanada göçmenlik ekspres giriş sisteminde 28 Haziran 2017’de yapılan çekilişte 3409 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderildi. Bu çekilişte göçmen olarak seçilme minimum aday puanı (CRS) 449 olarak belirlendi.

Devamını Oku

Kanada’ya Gidecek Göçmen Adayından İstenen Mali Kaynak Zorunluluğu

Bilindiği gibi Kanada’ya federal nitelikli işgören programı (FSW) kapsamında ekspres giriş göçmenlik sistemine başvuran adaylar aile büyüklüklerine göre belli miktarda bir mali kaynağa sahip olduklarını göstermek zorundadırlar. Bu mali kaynağa yerleşim fonu (settlement fund) deniyor ve göçmen adayından bu likit fona sahip olduğunu kanıtlaması isteniyor

Devamını Oku

Ontario Ekspres Giriş Kategorisi Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü Çalışanlarını Arıyor

26 Haziran’dan geçerli olmak üzere Kanada’nın ekspres giriş havuzunda bulunan ve bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) sektöründe iş tecrübesi bulunan adaylar Ontario göçmenlik programında öncelikli olarak değerlendiriliyorlar

Devamını Oku

Kanada Aile Birleşimi Loto Sistemi Bekleneni Vermedi

Başkent Ottawa’nın Kanada aile birleşimi programı bekleneni vermedi. Başvuru yapamayan binlerce aile üyesi geride kalmış oldu.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş 12 Temmuz Çekilişi Yapıldı

Kanada göçmenlik ekspres giriş sisteminde 12 Temmuz 2017’de yapılan çekilişte 3202 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderildi. Bu çekilişte göçmen olarak seçilme minimum aday puanı (CRS) 440 olarak belirlendi. Foto: CIC

Devamını Oku

2017’nin İkinci Çeyreğinde Kanada Ekspres Giriş Sayılarında Rekor

2017 yılı istatistiksel olarak en büyük Kanada ekspres giriş göçmenlik sistemi rakamlarına şahit olsa da 2017’nin ikinci çeyreği Kanada göçmeni olarak seçilenlere en çok davetiye (ITA) gönderildiği dönem olarak göze çarptı. Bu artışla birlikte 2017 yılı aynı zamanda minimum kabul puanının (CRS) en düştüğü yıl oldu.

Devamını Oku

Kanadalı İşverenler ve İşçiler için Global Yüksek Kalifiye İşçi Programı

Küresel yüksek nitelikli işçi kategorisi (Global Talent Stream) artık yürürlükte ve Kanada teknoloji alanında faaliyet gösteren işverenler bu yeni sistemin nasıl kullanacaklarını henüz öğreniyorlar.

Devamını Oku

İlk 10.000 Suriyeli Mülteci Kanada’ya Yerleşti

13 Ocak 2016 itibariyle Kanada’ya yerleştirilen Suriyeli mülteci sayısı 10.000’i aştı. Kanada hükümeti Şubat ayı sonuna kadar ülkeye toplamda 25.000 Suriyeli mülteciyi yerleştirecek.

Devamını Oku

Kanada Aile Büyükleri Sponsorluk Programı Açıldığı Gibi Kapandı

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı’na (IRCC) 4 Ocak 2016’da açılan anne-baba ve aile büyükleri sponsorluk programı (PGP) için 14.000’den fazla başvuru yapıldı.

Devamını Oku

Türkiye’deki Suriyeliler Kanada’ya Ne Zaman Gidecekler?

Seçilen Suriyeli mültecileri yakın bir zamanda Türkiye’nin güneyinden Kanada’ya getirmek için plan hazır. Tek eksik olan şey Kanada sağlık bakanlığının onaylayacağı bir hastane, mültecilerin taşınması için güvenli bir havalimanı ve yol.

Devamını Oku

Suriyeli Mülteciler Kanada’ya Sponsor Olunarak Nasıl Getirilir?

Suriye’deki iç savaştan kaçan ve sayıları beş milyonu bulan Suriyeli mülteciler Lübnan, Ürdün ve Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlığı Başvuru Kriterleri

Kanada vatandaşlığı kanunu ve başvuru kriterleri en sonuncusu Haziran 2015 olmak üzere son yıllarda oldukça değiştirildi. Bu yazıda yeni Kanada vatandaşı olma kriterlerini incelemek istedik.

Devamını Oku

Uluslararası Öğrenciler Kanada Göçmenlik Sisteminde Hakettiği Değeri Tekrar Kazanmalı

Kanada göçmenlik sistemindeki değişiklikler özellikle Kanada üniversitelerinden mezun olan yabancı öğrencilerin göçmen olmalarını zorlaştırıyor.

Devamını Oku

Kanada Dünyanın En İyi İkinci Ülkesi

Dünyanın en iyi ülkesi hangisi? Bir rapora göre Almanya birinci Kanada ikinci ülke olarak belirlendi. Peki, bu seçim ya da sıralama neye ve kime göre yapıldı?

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğinde Fırsatlar Yılı: 2016

2016’ya gireli bir ay oldu. Bu sene Kanada göçmenliğinde neler bekliyoruz? Bu konu üzerinde biraz kafa yoralım dedik.

Devamını Oku

2016 Ocak Ayı Kanada Ekspres Giriş Çekilişleri Yapıldı

Kanada federal hükümeti tarafından işletilen ve Kanada’ya gitmek isteyen göçmen adaylarının kişisel ve profesyonel yetkinlikleriyle birlikte aldıkları puanlara (CRS) göre sınıflandırılan ekspres giriş sistemi 2015 Ocak ayından beri hayatımızda.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlığında Hayali İkamet Sahtekârlığı

Bilindiği gibi Kanada vatandaşlığında istenen şartlar arasında ülkede belirli bir süre ikamet etme zorunluluğu da bulunuyor. Vatandaşlık başvurusunun yapıldığı tarihten altı yıl geriye gidilerek hesaplanan sürede en az dört yıl Kanada’da ikamet mecburiyeti var

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistemi İkinci Yılında

2016’ya gireli bir ay olurken Kanada’nın yeni göçmen seçme sistemi olan ekspres giriş sistemi (express entry system) birinci yılını geride bıraktı. Bu yazımızda ekspres giriş sistemini gözden geçirelim ve geleceğini tartışalım dedik.

Devamını Oku

Kanadalı Göçmenlerin Denklik Belgelerinin Ötesine Bakabilmek

Her sene binlerce kalifiye işçi ve eleman büyük umutlarla gittiği Kanada’da tanınmayan eğitim ve iş tecrübeleri yüzünden iş bulamıyor.

Devamını Oku

Kanada Liberal Parti Hükümetinin Mülteci Sistem Değişikliği

Kanada mülteci sistemi eski hükümetin Ekim 2015’de yerini liberal hükümete bırakmasıyla değişikliğe uğradı.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Başvurusunun Tıbbi Sebeplerle Reddedilmesi

Kanada göçmenlik başvurularında adayların sağlık sebeplerinden dolayı başvuruları reddedilebilir.

Devamını Oku

Kanada Dışında Doğan

Kanada vatandaşlık yasasının “kayıp Kanadalılar” hükmü özellikle Kanada dışında doğan çocukları ilgilendiriyor.

Devamını Oku

Kanada Yüksek Eğitim Sonrası Çalışma İzni (PGWP)

Mezuniyet sonrası çalışma izni (PGWP) Kanada’da okuyan uluslararası yabancı öğrencilerin mezun olduktan sonra çalışma tecrübesi elde etmelerine olanak tanıyor. Mezun olan öğrencinin PGWP alabilmesi için akredite olmuş yükseköğretim kurumlarında herhangi bir bölümü bitirmesi gerekiyor. Verilen bu çalışma izni mezunlara Kanada tecrübe sınıfı (CEC) vasıtasıyla göçmenlik başvurusu yapma şansıda tanıyor.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Yasasında Yeni Değişiklikler

Siyasi erkin değişmesi bir ülkede tüm hayatı oldukça değiştirebiliyor. Bunun en iyi örneğini Kanada’da yaşıyoruz. Daha dün Harper hükümeti altında zaten çok zor elde edilen Kanada vatandaşlığının yeni çıkan düzenleme ile hukuken nasıl kolayca geri alınabileceğini konuşurken bugün bambaşka bir yerdeyiz.

Devamını Oku

Kanada Vize Çeşitleri

Kanada standart bir uygulama olarak artık vize isteyenlere çoklu giriş vizesi vermeye başlıyor. Tek girişli vize başvurusu yapan fakat aslında çoklu giriş vizesi verilebilecek ziyaretçilere bir daha ki başvurularında çoklu vize istemeleri kendilerine verilecek bir yazıyla hatırlatılacak.

Devamını Oku

İstanbul’daki Golden Cinsi Köpeklerin Kanada Göçmenlik Hikayesi

Ontario eyaletinden bir dernek Türkiye’de sokağa bırakılan Goldern Retriever cinsi köpekleri Kanada’ya götürdü.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Kurallarında Fabrika Ayarlarına Dönüş

Kanada, vatandaşlık kanununda C-24’le gelen değişiklikleri geri alıyor. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık bakanı McCallum hükümetlerinin vatandaşlık kanununu değiştirecek yeni tasarısını kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku

25.000 Suriyeli Mülteci Kanada’ya Yerleştirildi

Kanada başlattığı mülteci kabul insiyatifiyle ülkeye 25.000’den fazla Suriyeliyi yerleştirdi.

Devamını Oku

Türk Önlisans Diplomalarının Kanada Denkliği Meselesi

Kanada göçmenlik sisteminde adaylardan istenen ECA belgesi hem göçmen adayının Kanada dışında aldığı eğitimlerinin sistemce tanınmasını hem de adayın programca belirlenen eğitim puanını almasını sağlar.

Devamını Oku

Kanada 2016 Yılında 305 000 Göçmen Almayı Planlıyor

Kanada’nın yeni liberal hükümeti bu sene ülkeye aile birleşimi ve mültecilerle birlikte rekor sayıda göçmen almayı planlıyor.

Devamını Oku

Trump Korkusu Amerikalıları Kanada’ya Göçe mi Zorlayacak?

ABD başkanlık seçimleri kampanyasında Afro Amerikalılar, Meksikalılar, kadınlar ve Müslümanları kızdıracak ve bazıları neredeyse ırkçı sayılacak ifadeler kullanan Trump’ın ABD başkanlığını kazanması ihtimali herkesi endişelendiriyor.

Devamını Oku

Uluslararası Öğrencilere Daha Kolay Kanada Vatandaşlığı

Kanada’nın yeni seçilen liberal hükümeti ülkenin vatandaşlık yasalarında yapacağı değişiklikler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Bir önceki hükümetin vatandaşlık kurallarında yaptığı olumsuz bulunan tüm değişiklikler geri alınırken bundan en çok uluslararası öğrenciler yararlanacak.

Devamını Oku

Kanada Nüfusu 36 Milyonu Aştı

Kanada İstatistik Bürosu (Statistics Canada) verilerine göre ülkenin nüfusu ilk defa 36 milyon oldu.

Devamını Oku

Kanada En Mutlu İlk On Ülke İçinde

Ülkelerin mutluluk listesinde ABD 13 üncü sırada kendine yer bulurken en mutsuz ülke seçilen Burundi 157 inci sırayla listenin sonunda.

Devamını Oku

Down Sendromlu Göçmenler Kanada’ya Yük mü?

Dünya Down Sendromu gününde Engelliler Bakanı Carla Qualtrough Pazartesi yayınladığı basın açıklamasında “Down Sendromluların Kanada toplumuna yaptıkları katkıyı kutluyoruz” dedi.

Devamını Oku

Kanada’da Uçan Ev Fiyatları

Kanada’da her derde deva görülen göçmenlik politikaları ülkedeki yüksek ev fiyatlarının sorumlusu mu?

Devamını Oku

Kanada Emeklilik Planı ve İhtiyarlık Güvencesi Arasındaki Farklar

Trudeau hükümetinin hazırladıkları liberal parti bütçesinin konuşulduğu şu günlerde gündem biraz daha ekonomi üzerine. Ben de bu konudan giderek hem göçmenlere hem de vatandaş olanlara emeklilik planları hakkında biraz bilgi vereyim istedim.

Devamını Oku

Suç ve Ceza Açısından Kanada’ya Kabul Edilmezlik Değerlendirmesi

Yabancılar ve daimi göçmenler dahil olmak üzere Kanada’ya giriş yapmak isteyen herkes çeşitli sebeplerden ötürü ülkeye kabul edilmeyebilirler. Bu yazımda suç ve ceza açısından insanları Kanada’ya kabul edilebilir (admissible) ya da kabul edilemez (inadmissible) yapan durumları incelemek istedim.

Devamını Oku

Kanadalılar için Avrupa’ya Vize mi Geliyor?

Avrupa’ya gitmek için yollara dökülen Suriyelilerin herhangi bir engelle karşılaşmadan Almanya’ya ulaşması ve bu mülteci akımının Avrupa güzergahındaki tüm ülkeleri endişelendirmesiyle Şengen vize sisteminin tekrar sorgulanmaya başladığı şu günlerde Kanadalıların Avrupa’ya girişlerinde vize muafiyetinin kalkması gündemde.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminin İlk Yıl İstatistikleri

2015 Ocak ayında yürürlüğe konan Kanada Ekspres Giriş Sistemi (Express Entry System) ilk yılını geride bıraktı. Bakanlık ikinci yılına giren sistemin çeşitli istatistik bilgilerini kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku

Ontario Eyalet Aday Programı Bu Eyalete Gitmek İsteyenlere Göz Kırpıyor

Bildiğiniz gibi Kanada’nın tüm göçmen başvurularını değerlendirdiği sisteminin adı Ekspres Giriş (Express Entry) ve bu sistem 2015 Ocak ayından beri yürürlükte.

Devamını Oku

Kanada Başbakanı Trudeau’dan Kuantum Bilgisayarı Açıklaması

Kanada başbakanı Justin Trudeau bir gazetecinin sarkastik sorusuna verdiği cevapla hem gazetecileri hem de bilim insanlarını coşturdu.

Devamını Oku

Kanada ve AB Arasındaki Vize Serbestisi Sorunu Görüşüldü

Vize rejimi Kanada ile AB arasında büyük bir sorun olmaya başladı. AB, Kanada’ya Romanya ve Bulgaristan’a vize muafiyeti getirmesi için 12 Nisan’a kadar süre vermişti.

Devamını Oku

Türkiye’ye AB Vize Muafiyeti Gelir mi?

AB, geçen ay Türkiye’ye her ne kadar Haziran sonuna kadar Yunanistan’a geçen mültecileri geri alma koşuluyla vize muafiyeti sözü vermişse de vize muafiyeti için gereki şartların ancak yarısını yerine getirebilen Türkiye’ye AB bölgesi için tam vize muafiyeti verilmesi ne kadar mümkün?

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminde Düzenlenen ITA Sayısı 11.437’ye Ulaştı

Ekspres Giriş (Express Entry) sisteminde Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyen adaylara verilen puan seviyesi son çekilişle birlikte 470’lerde seyrediyor. Adaylara kapsamlı sıralama sistemi (CRS) ile eğitim, dil yeteneği, iş tecrübesi ve yaş gibi faktörlere göre puan veriliyor ve puanlarıyla birlikte aday havuzuna yerleştiriliyor.

Devamını Oku

Kanada’da Şimdi Öğrenci Olmak Var

Bana Kanada’da eğitim almak için en iyi zaman ne zaman diye soru sorulsa kesinlikle “şimdi” derim.

Devamını Oku

ABD’li Chobani Şirketi Hisselerini İşçilerine Dağıttı

ABD’deki Chobani yoğurt firması şirket hisselerinin yüzde 10’unu işçilerine dağıttı.

Devamını Oku

Kanada’ya Vize Baskısının Tam Zamanı

Ülkelerin ya da bölgelerin birbirine uyguladıkları vize muafiyeti çeşitli kriterler çerçevesinde değerlendiriliyor ve uygulamaya konuyor. Ülkeler çeşitli sebepleri göz önüne alarak başka ülke vatandaşlarından vize istiyor ya da vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

Devamını Oku

Kanada Öğrenci İzni Başvurusunda Gösterilecek Maddi Kaynak Tutarı

Her sene binlerce uluslararası öğrenci Kanada’ya yüksek öğretim almak için gidiyor. Dünyanın her yanından gelen yabancı öğrenciler hem Kanada üniversitelerinden mezun oluyor hem de diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak çevrelerini geliştiriyorlar.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Bakanlığı Eş Sponsorluğu İşlem Sürelerini Güncelledi

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) ülkelere göre eş sponsorluğu işlem sürelerini güncelledi. İşlem sürelerinin kısaldığı göze çarparken bazı ülkelerde Kanada eş sponsorluğu başvuruları 12 aydan daha kısa sürede sonuçlandırıldığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

Kanadalı Müslümanlar Kanadalı Kimliğine Sahip Çıkıyorlar

Yayınlanan yeni bir rapor Kanada’da yaşayan Müslümanların Kanadalı kimliğine bağlı kaldığını ortaya çıkardı. Müslüman Kanadalı katılımcıların yüzde 83’ü Kanadalı olmaktan çok gurur duyduğunu belirtirken bu oran Müslüman olmayan Kanadalılar arasında yüzde 73 seviyesinde.

Devamını Oku

Trump Nefreti Yeni İş Alanları Yaratıyor

Yeni bir tanıştırma hizmeti sitesi ABD de Trump’tan nefret edenlere Kanadalı partner buluyor.

Devamını Oku

Birleşik Krallık’ta AB Referandumu

Avrupa Birliği’nden çıkmak isteyenler yapılacak referandumla birlikten çıkarak ülkenin kontrolünü kendi ellerine alacaklarına inanıyor.

Devamını Oku

Kanada’ya Yeni Gelenlere Bankacılık Hizmetleri Seminerleri

Her sene ülkeye kabul edilen düzenli göçmenlerle Kanada’nın nüfusu yüzde 1.2 seviyesinde büyüyor. Ülkeye yeni gelenle göçmenler bu düzenli nüfus artışının üçte ikisinde pay sahibi. 2015 yılında Kanada’ya 271.662 yeni göçmen geldi. Tabi buna ek olarak ülkeye her yıl gelen yüzbinlerce uluslararası öğrenci ve geçici işçileri unutmamak lazım. Kanada İstatistik Bürosu (Statistics Canada) verilerine göre göçmenlik gelecekte nüfusun artması için anahtar olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kanada Ağustos Ayında Ukrayna’ya Vizeyi Kaldırabilir

Bir ülkenin diğer bir ülke ya da bölgeye vize muafiyeti elde etmek için çabalamasının en güzel örneğini Ukrayna gösteriyor.

Devamını Oku

Göçmenlik Kanada Vancouver Bölgesinde Konut Talebini Arttırıyor

Son yıllarda her sene 33.500 civarında göçmen Vancouver bölgesine yerleşti. Her göçmenin üç kişilik bir aile olduğu düşünülürse her sene 11.166, her ay 931 ve her hafta 214 konut ihtiyacı ortaya çıkıyor. Konuta olan bu devasa ihtiyaç kitle göçmenliğinin bir sonucu.

Devamını Oku

Kanada’nın Değişen Göçmen Dokusu

Kanada’ya göçmenlik yolu son 25 yıldır muazzam değişikliğe uğradı. Eğer Kanada’da yaşıyorsanız Toronto gibi metropol şehirlerde sadece yolda yürüdüğünüzde bu dramatik değişikliği görmeden edemiyorsunuz.

Devamını Oku

Kanada Dışında Bulunan ve Daimi Oturum Sahibi Kartı (PR) Olmayan ya da Kaybeden Göçmenlerin Seyahat Belgesi Başvuruları

Ülke dışında bulunan ve elinde geçerli daimi oturum kartı (PR) olmayanların Kanada’ya giriş yapabilmeleri için daimi göçmen seyahat belgesi (PRTD) ihtiyacı vardır.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC) ile İletişim Metodu

Bilgi çağında yaşamakla beraber artık çeşitli alanlarda iş yapma şeklimiz de değişiti. Teknoloji ve bilgisayarların hayatımızın her alanına girmesiyle işlerimiz daha kolaylaştı. İnternetten alış veriş sitelerinden sipariş veriyor ve aldığımız ürünlerin ücretlerini elektronik yolla ödüyoruz. Özel sektörün dışında artık resmi kurumlar da hizmetlerini çevrim içi veriyorlar.

Devamını Oku

Göçmenlik Sayesinde Kanada İşgücünü Oluşturmak

Kanada ekonomisinin en vazgeçilmezi nedir diye sorulsa hiç düşünmeden göçmenlik derim. Kanada ekonomisinde çarkların iyi dönmesi kısmi olarak göçmenlik sayesinde eksikliği hissedilen işçilerin yerlerinin doldurulmasına bağlı. İş inovasyonu ve ürün gelişimi bir ekonomide çarkların dönmesini sağlayan diğer dinamikler. Ülkedeki çalışan nüfus içinde nitelikli işgücü yoksunluğu yüzünden hayli nitelikli yabancı işçi, uluslararası öğrenci ve mültecilerden yararlanma Kanada’nın ekonomik ve sosyal yapısının bir parçası. Her sene düzenli göçmen alan Kanada için senede ne kadar göçmen alınmalı? Ne kadar senelik göçmen alınmalı ki ülke için sosyo-ekonomik açıdan yüksek yararı olsun?

Devamını Oku

Kanada’da Üzeri Arapça Yazılı Polis Arabaları

Kanada’da üzerinde Arapça yazılar olan polis arabaları görürseniz sakın şaşırmayın. Bu tür arabalar 2009’dan beri trafikteler ve düşündüğünüz gibi bunun mültecilerle ve şeriatla alakası yok.

Devamını Oku

Aile Sponsorluğu Kapsamında Daha Fazla Göçmen Kanada’ya Gelecek

Aile birleşimi dosyalarının öncelikleri olduğunu belirten Kanada hükümeti bu sene Kanadalıların yaptıkları aile birleşimi başvuruları kapsamında daha fazla eş ve çocuğa daimi göçmenlik statüsü verecek. Bu adımın hem bekleme süresini hem de birikmiş dosyaları daha makul bir düzeye indirmesi bekleniyor.

Devamını Oku

Kanada-AB Arasındaki Vize Tartışması Hala Devam Ediyor

Kanada AB arası vize tartışması halen devam ediyor ve 12 Temmuz’a kadar çözülmemesi halinde Kanadalı ziyaretçiler Avrupa’ya vizesiz seyahat edemeyecekler.

Devamını Oku

George Brown Koleji’nin Eski Öğrencileri Okullarına Karşı Açtıkları Davayı Kazandı

Okullarına karşı açtıkları ortak davayı kazanan öğrenciler George Brown Koleji’nden kişi başına 22 bin Kanada doları tazminat alacaklar.

Devamını Oku

Kanada Süper Vize İçin Gerekli Evrak Bilgisi Güncellendi

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) süper vize için gerekli olan evraklar listesini bakanlığın internet sitesinde bir duyuruyla güncelledi.

Devamını Oku

Amerika-Kanada Arası Seyahatlerde Yeni Dönem

Kanada hükümeti ABD sınır giriş çıkışlarının daha pürüzsüz ve etkin yapılması çalışmaları kapsamında tasarlanan Giriş-Çıkış İnsiyatifi hakkında bir duyuru yayınladı.

Devamını Oku

Ottawa Hükümeti Kanadalıların Ülke Giriş Çıkışlarını Takip Etmek için Düğmeye Bastı

Kanada hükümeti hazırladığı yeni bir yasa tasarısyla Kanadalıların uluslararası tüm ziyaretlerini takip etmeyi amaçlıyor. Ülkeden çıkış yapan Kanadalıların kayıtlarının tutulması kararı Başbakan Justin Trudeau’nun geçen Mayıs ayında Washington ziyaretinde alınmıştı.

Devamını Oku

Kanada Meksikalılara Vizeyi Kaldırdı

Kanada Hükümeti 28 Haziran 2016 tarihinde yaptığı bir duyuruyla Meksika ile ilişkileri derinleştirme çalışmaları kapsamında bu ülke vatandaşlarından artık vize istenmeyeceğini duyurdu.

Devamını Oku

Kanada’nın Kebek Eyaleti 1971’den Beri 600.000 Kişiyi Diğer Eyaletlere Kaptırdı

Fraser Enstitüsü raporuna göre 1971-2015 arası 600.000’den fazla göçmen yaşadığı Kebek (Quebec) eyaletinden diğer eyaletlere göç etmiş. Bu sayı aynı dönemde sadece Kebek’e gelen göçmen sayısından daha fazla.

Devamını Oku

Daha Fazla Kişi Kanada Göçmenlik Statüsünü Kaybediyor

Kanada’da gerekli olan ikamet süresini geçirmediği için daimi oturum statüsünü kaybeden göçmen sayısı son beş yılda üç kat arttı.

Devamını Oku

Kanada Eş Sponsorluğunda Kabul Edilen İlişki Türleri

Kanadalı göçmenler ve vatandaşlar yabancılarla evlilik yapıyor ya da evlilik benzeri ilişkilere giriyor ve sonrasında eşlerini Kanada’ya aile sponsorluğu vasıtasıyla getirmeye çalışıyorlar. İyi şekilde yapılmış bir sponsorluk başvurusu yabancı eşlerin makul bir sürede Kanada’ya göçmen olarak gelmelerine olanak sağlıyor.

Devamını Oku

Kanada Artık Göçmenlere Daha Bağımlı

Kanada’da göçmenlere bağımlılıkta önemli bir kilometre taşı aşıldı.

Devamını Oku

Kanada’nın Yeni Çocuk Parası Ödemeleri Bugün Başlıyor

Yeni ve geliştirilmiş çocuk yardımı programı ile vergiden muaf yapılan ödemeler özellikle dar gelirli ailelere yarayacak.

Devamını Oku

Kanada Bulgaristan ve Romanya’ya Vizeleri Kaldırıyor

Kanada Bulgaristan ve Romanya’yı vize istediği ülkeler listesinden çıkarmaya hazırlanıyor. Açıklamayı geçen hafta Brüksel’i ziyaret eden Kanada göçmenlik bakanı John McCallum yaptı. Kanada ve AB arasında öteden beri bir vize anlaşmazlığı yaşanıyordu.

Devamını Oku

Ekspres Giriş Sistemiyle Kanada’ya En Çok Kabul Edilen 10 Meslek

Bir göçmen ülkesi olan Kanada göçmenlere her zamankinden daha da bağımlı hale geldi. Kanada İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan son istihdam verileri bunu doğruluyor.

Devamını Oku

British Columbia’da Ev Alacak Yabancılara Yüzde 15 Ek Vergi

Hong Kong, Singapur ve Melbourne şehirlerinden sonra Kanada’nın British Columbia eyaleti de ev alacak yabancılara ek mülk transfer vergisi koydu.

Devamını Oku

Bilişim Sektörü Meslek Sahiplerinin Kanada Göçmenlik Şansı Daha Fazla

Bir göçmen ülkesi olan Kanada göçmenlere her zamankinden daha da bağımlı hale geldi. Kanada İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan son istihdam verileri bunu doğruluyor.

Devamını Oku

Kanada’nın Göçmenlik Sisteminde Büyük Değişiklikler Yolda

Kanada’nın geçen sene Kasım ayından beri ülkeyi yöneten Trudeau hükümeti, Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı John McCallum, mevcut göçmenlik sisteminde yapılması tasarlanan yeni değişikliklerin kışa doğru kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Devamını Oku

Ontario’da Cinsiyetsiz Hazırlanan Kimlik Kartları Problem Yaratıyor

Ontario’nun yeni cinsiyet hanesi olmayan sağlık kartları pasaport başvuruları açısından sıkıntı yaratıyor.

Devamını Oku

Kanada Hükümeti Yabancı Öğrencilere Göz Kırpıyor

Kanada göçmenlik bakanı, McCallum Kanada üniversitelerinde okuyan uluslararası öğrenciler için “vatandaşlık için mükemmel adaylar” benzetmesinde bulundu.

Devamını Oku

Sınırdışı Edilen Kişilerin Kanada’ya Dönmesi

Bugünkü yazımızın konusu daha önce Kanada’da yaşarken çeşitli sebeplerle sınırdışı edilen kişilerin bir süre sonra Kanada’ya dönmek için vize başvurusu yapmaları üzerine.

Devamını Oku

Kanada’nın Yeni Havayolu Ulaşım Kuralları ve Çifte Vatandaşlar

30 Eylül’den itibaren Kanada’ya giriş yapmak isteyen çifte vatandaşlar ülkeye Kanada pasaportu ile giriş yapmak zorunda kalacak. Yeni kural eleştirilerin odağında.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Rakamlarında Artış Hedefleniyor

Kanada’nın göçmenlik bakanı John McCallum bu kış kamuoyuna tanıtılacak üç yıllık göçmenlik planında Kanada iş gücü piyasasının aradığı işçi açığını kapatmak için ülkeye alınacak yıllık göçmen sayısında kaydadeğer bir artış öngörüyor.

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğine Başvuracak Yabancı Eczacıların Eğitim Denklik Raporu

Bugünkü konumuz Kanada göçmenlik sistemine eczacı olarak başvuranların alması gereken yabancı eczacılık eğitim denkliği üzerine.

Devamını Oku

Kanada Elçiliklerindeki Evlilik Vizesi Mülakatları

Kanada vatandaşı ve göçmenleri aile sponsorluğu programı kapsamında evlendikleri yabancıları Kanada’ya göçmen olarak getirebiliyorlar. Aile sponsorluğu kapsamında eş ve çocuklar Kanada’ya göçmen olarak getirilebiliyor.

Devamını Oku

Kanada Daha Fazla Fransızca Konuşan Göçmen İstiyor

Kanada eyaletlerinin başkanları göçmen seçiminde daha fazla yetki isterken bölgelerine daha fazla Fransızca konuşan göçmenin (Francophone) gelmesini arzu ediyorlar.

Devamını Oku

Kanada Öğrenci İzni Kurallarında Değişiklik Yapıldı

Uzun dönemli olarak verilen okuma izinlerinin yüksek okullarda ve üniversitelerde şartlı kabul alan yabancı öğrencilerce suistimal edilmesi sonrası Kanada öğrenim izinleri (study permit) düzenleme kurallarını değiştirdi.

Devamını Oku

Kanada’daki Yabancı Öğrenciler ve Okuma İzinleri

Kanada’ya her sene okumak üzere tüm dünyadan binlerce öğrenci gitmektedir. Bu öğrenciler çeşitli kurslarda dil eğitim sertifika programlarından tutun da yüksek okul ve üniversitelerde ön lisans, lisans ve yüksek lisans gibi çok çeşitli program

Devamını Oku

Ontario’nun Yeni Sağlık Kartları Pasaport Başvurularında Kabul Edilmiyor

Ontario Hükümeti 13 Haziran 2016 itibariyle düzenlediği yeni sağlık kartlarında artık kart sahibinin cinsiyeti hanesini koymamaya başladı

Devamını Oku

Kanada’nın Batı Eyaletleri Göçmenlik Başvurularını Kabul Etmeye Başladı

Geçen Ağustos ayında Kanada’nın batısında bulunan Saskatchewan, Manitoba ve British Columbia eyaletleri kendi göçmenlik aday programları (PNP) kapsamında yeni göçmen başvurularını kabul etti.

Devamını Oku

Kanada’nın Son Ekspres Giriş Göçmenlik Çekilişinde Kabul Edilen Göçmen Sayısında Rekor Artış

Kanada, 7 Eylül 2016’da düzenlediği ekspres giriş programı çekilişinde 1000 kişiyi göçmen olarak kabul etti. Bu alınan göçmen sayısı diğer çekilişlere göre en yüksek sayı olarak kayda geçti. Ayrıca kabul edilen göçmen adaylarının minimum puan seviyesinin de (CRS) 538’den 491’e düştüğü görüldü.

Devamını Oku

Kanada’da İşletme Sahibi Yabancılar LMIA İlan Muafiyeti Almak İçin Şirketin Yarısından Fazlasına Sahip Olmalı

Kanada hükümeti Kanada’da çalışmak isteyen yabancı işçilerin rağbet ettiği Geçici İşçi Programı’nın (TFWP) İşyeri Sahibi/İşletmecisi kategorisinde (owner/operator category) önemli bir değişiklik yaptı. İşgücü Pazarı Etki Değerlendirmesi (LMIA) belgesi başvurusunda önemli bir aşama olan ilan şartlarından tam muafiyet kazanmak isteyen yabancı kişi artık Kanada’daki işletmenin yüzde 50’sinden daha fazlasına sahip olmak zorunda.

Devamını Oku

Kampüste Dil Programı ve Öğrenim Deneyimi: CultureWorks

Hersene binlerce uluslararası öğrenci Kanada’ya okumaya gidiyor. Kanada’da okumak bugün eskisine göre daha değerli zira Kanada devleti yabancı öğrencileri kalifiye işgören olarak görüyor ve onları Kanada’da tutmak için elinden geleni yapıyor.

Devamını Oku

Kanada’nın Vatandaşlık Kanunlarının Özet Tarihsel Gelişimi

Kanada dışında doğan ikinci jenerasyon Kanadalıların vatandaşlık alamaması uzmanlar tarafından tartışılıyor. Hukuk uzmanları bu kanunun adil olmadığı ve ülkenin vatandaşlık kurallarının net olduğu görüşünde.

Devamını Oku

Kanada Doğum Turizmi Pasaportu Problemi

Kanada vatandaşları ve göçmenlerinin dışında ülkede bulunan turistlerin Kanada’da doğan çocukları da Kanada vatandaşı sayılıyorlar. Doğumla vatandaşlık veren diğer bir ülke de ABD. ‘Doğum turizmi’ de denen bu uygulamayla bu iki ülkede geçici olarak bulunan turistlerin doğan çocuklarına direk vatandaşlık verilmesi bazıları tarafından göçmenlik sahtekarlığı olarak sayılıyor.

Devamını Oku

Kanada’ya Giriş Yapan Göçmenlere Daimi İkamet Kart Teslimi

Her sene çeşitli göçmenlik programları kapsamında kabul edilen yüzbinlerce yeni göçmen Kanada’ya yerleşiyor. Bu yazımızı Kanada’ya giriş yapan yeni göçmenlere verilecek olan daimi ikamet kartları (permanent resident cards) teslimi üzerine yazdık.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminde İş Tecrübesi Hesaplanması

Kanada’nın yeni ekspres giriş sistemine başvuru yapabilmek için diğer şartların yanında adayların en az bir yıllık iş tecrübesi olması gerekmektedir. Bu bir yıllık iş tecrübesinin nasıl hesaplandığı da bazen kafa karıştırmaktadır.

Devamını Oku

Avustralya’dan Başlayan Bir Hikaye: OHC

Kanada göçmenlik hukuku alanında verdiğimiz hizmetlerin dışında özellikle Kanada’da eğitim veren birçok okulun Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Kanada’da kısa süreli İngilizce dil eğitiminden önlisans, lisans, y.lisans veya doktora eğitimleri almak için Kanada’da okumak isteyen Türk öğrencilere yardımcı oluyoruz.

Devamını Oku

Kanada’da Çocukların Okuma İzinleri

Bu yazımızda Kanada’daki çocukların okuma izinleri ile ilgili bilgi vermek istedik. Yazımızın konusu her ne şekilde olursa olsun Kanada’da bulunan ya da Kanada’ya okumaya gitmek isteyen çocuklar ve onların eğitim görmeleri için okuma izninin gerekli olup olmadığı üzerine. Kanada’da çocuk yaşı eyaletlere göre değişiklik göstermektedir.

Devamını Oku

Kanada’nın Göçmenlikle Artan Nüfusu

Hükümetin açıkladığı istatistik rakamlarına göre geçen sene 320.932 yeni göçmen Kanada’ya yerleşmiş. Bu rakam şu ana kadar ki yıllık kabul edilen göçmen sayıları içinde bir rekor. 2015 yılında Kanada’ya göçmen olarak kabul edilenler içinde Kasım ayında gelen 30 binden fazla Suriyeli mülteci de bulunuyor.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Haftası

Bir göç ülkesi olan Kanada her sene on binlerce göçmeni kabul ediyor ve etmeye devam ediyor. Çok kültürlü toplum olan Kanada’da dünyanın her yerinden gelen insanlar bir arada yaşıyor. Çok farklı dinlere ve inançlara inanan farklı farklı etnisiteye sahip milyonlarca insan Kanada’da bir arada yaşıyor.

Devamını Oku

Kanada Bilişim Sektörüne Özel Yetenekli İşçi Vizesi

Kanada hükümeti yüksek kalifiye işçileri ülkeye çekebilmek için“küresel yetenek vizesi” üzerinde çalışıyor. Açıklamayı Kanada’nın invasyondan sorumlu bakanı Navdeep Bains bizzat yaptı.

Devamını Oku

Kanada Federal Mahkeme Temyiz Başvuru Süreleri

Kanada dışında verilen kararlar (örneğin vize ret kararı) için Kanada federal mahkemesine başvuru süresi 60 gündür. Eğer karar Kanada içinde verilmişse ilgili karar 15 gün içinde temyiz edilmelidir.

Devamını Oku

Kanada Anne-Baba Sponsorluğunda Gerekli Minimum Gelir Seviyesi

Bilindiği gibi Kanada anne-baba ya da aile büyükleri göçmenlik sponsorluğunda sponsorun göstermesi gereken minimum gerekli gelir (MNI) seviyesi bulunmaktadır.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Sisteminde İş Tecrübesi Gösterilmesi

Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişiler ekspres giriş sistemin altındaki Kanada tecrübe sınıfı (CEC) ya da federal nitelikli işgören sınıfı (FSW) programları kapsamında başvuru yapabiliyorlar. Bu başvurularda göçmen adayları iş tecrübesi göstermek zorundadırlar.

Devamını Oku

Kanada NOC 2016 Yayınlandı

Kanada’da bulunan tüm işlerde yapılmakta olan çalışma türleri hakkında bilgi sunan ve sürekli güncellenen Kanada Meslek Sınıflandırması, NOC’un 2016 güncellemesi yapıldı.

Devamını Oku

Dünya Bankası’na Göre Kanada Göçmenlerin Tercihi

ABD, göçmenlerin en çok gitmek istediği ilk dört ülke listesinin başında bulunurken Kanada’da en çok gidilmek istenen ilk dört ülkede yer aldı

Devamını Oku

Kanada Bulgaristan ve Romanya’ya Vizeleri Kaldıracağını Teyit Etti

Kanada 1 Aralık 2017’den itibaren Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarından vize istemeyeceğini ilan etti.

Devamını Oku

Kanada Anne-Baba Sponsorluğunda Aile Büyüklüğünün Hesaplanması

Aile büyüklerinin sponsorluğu başvurularında sponsor kişiden beklenecek minimum kazanç tutarının hesaplanmasında belirleyici kriter olan aile büyüklüğünün saptanması bazen kafa karıştırabilir.

Devamını Oku

Başkan Trump Korkusu Kanada Göçmenlik Sitesini Çökertti

ABD’de Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın seçimi kazanarak yeni başkan olması özellikle göçmen gençler arasında paniğe sebep oldu. ABD’nin komşusu Kanada’nın göçmenlik bakanlığının resmi sitesi aşırı ilgi sebebiyle çöktü. 8 Kasım gecesi Trump’ın kazanacağının belli olmasıyla siteye 9 Kasım’a kadar ulaşılamadı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistemi Revize Edildi

Kanada göçmenlik bakanı John McCallum’un tarafından kamoyuyla paylaşılan ekspres giriş (express entry) göçmenlik sisteminde yapılan revizyonlar 21 Ekim 2016 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Sistemdeki değişiklikler 19 Kasım itibariyle yürürlüğe girecek. En büyük değişikliğin ekspres giriş sistemindeki puanlamada (CRS) olduğu görüldü.

Devamını Oku

Analiz: Güncellenen Kanada Ekspres Giriş Sistemi

Kanada ekspres giriş (express entry) göçmenlik sisteminde adaylara verilecek olan puan (CRS) hesaplamalarında yapılan ve 19 Kasım’da yürürlüğe girecek değişiklikler bizzat göçmenlik bakanı tarafından açıklandı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Kabul Puanları Düşüyor

Kanada’nın Ekspres Giriş (Express Entry) göçmenlik sisteminin aday havuzunda bekleyenlere müjdemiz olsun: Kabul edilmek için gerekli puanlar düşmeye başladı.

Devamını Oku

Kanada Sınırında Sığınma Başvurularındaki Artış

Kanada sınır görevlileri son zamanlarda Kanada’ya siyasi sığınma başvurusu yapmak isteyen ve sayıları gittikçe artan yasa dışı göçmenlerden dolayı şu aralar çok meşgul.

Devamını Oku

Kanada’nın Yeni Göçmenlik Kuralları Uluslararası Öğrenciler Lehine

Daha önce de yazmaya çalıştık. Kanada göçmenlik sisteminde yapılan ve 19 Kasım itibariyle yürürlüğe giren değişiklikler en çok uluslararası öğrencilere yarıyor. (Photo by Dan Waters)

Devamını Oku

Kanada’daki Uluslararası Öğrencilerin Kampüs İçi Çalışma İzni

Bugün eğitimleri başlamadan önce Kanada’ya gelen uluslararası öğrencilerin çalışma izni gerekmeksizin kampüs içinde çalışıp çalışamayacağı hakkında bilgi verelim istedik.

Devamını Oku

Trump Zaferi Sonrası ABD’den Kanada Üniversitelerine Rekor Başvuru

ABD’de Donald Trump’ın başkanlık seçimleri zaferi sonrasında Kanada’daki üniversitelere Amerikalı öğrencilerden rekor sayıda başvuru yapıldı. Kanada’dak

Devamını Oku

Kanada’da Bilgisayar Kadlama Saati Kampanyası

Kanada başbakanı Justin Trudeau Kanada Kod Eğitimi (Canada Learning Code) ve code org’un ortaklaşa düzenlediği 2016 Bilgisayar Teknolojileri Eğitim Haftası ve Uluslararası Kodlama Saati kampanyasına katıldı.

Devamını Oku

Kanada Eş Sponsorluğu İşlem Süresi Kısalıyor

Kanada hükümeti Kanada vatandaşları ve daimi oturum sahiplerinin yabancı eşleri için yaptıkları sponsorluk başvurularını daha kısa sürede tamamlayacak (Foto: Andreas Ivarsson on Flickr)

Devamını Oku

Güncellenen Kanada Eş Sponsorluğu Bekleme Sürelerinden Kimler Etkilenecek

Önceki yazımızda Kanada hükümetinin Kanada vatandaşları ve daimi oturum sahiplerinin yabancı eşleri için yaptıkları başvuruları artık daha kısa sürede tamamlayacağından bahsetmiştik.

Devamını Oku

Kanada Anne-Baba ve Aile Büyükleri Sponsorluğu Ön Başvuruları

Kanada aile büyükleri (anne-baba ve dede-nine) sponsorluk programı başvuruları öteden beri belirlenen yıllık kota sayısına göre kabul ediliyor.

Devamını Oku

Kanada Yabancı İşçi Programında Güncelleme Yapıldı

Kanada hükümeti 13 Aralık 2016 tarihinde resmi internet sitesinde yaptığı bir duyuru ile Geçici Yabancı İşçi Programı (TFW) kurallarında yapılan değişikliği kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku

Kanada'da Üniversite Mezunu Olmaksızın Çok Para Kazanılabilecek Meslekler

Günümüzde üniversite mezunu olmak iş dünyasında belirli bir yere gelebilmek için artık bir gereklilik olmuş durumda. Üniversite mezunları özellikle kendi alanlarında daha iyi yükselebiliyorlar.

Devamını Oku

Kanada’da Sektör ve Bölgelere Göre Ortalama Kazançlar

Kuzey Amerika’da milyonlarca kişinin iş aramak için kullandığı Workopolis kariyer sitesi Kanada bölgelerine ve sektörlerine göre ödenen ortalama gelirler hakkında bir rapor yayınladı

Devamını Oku

Kanada Özel Olarak Sponsor Edilecek Mülteci Sayılarına Kısıtlama Getirdi

Kanada hükümeti yaptığı açıklamada 2017 yılında Kanada’ya özel olarak sponsor edilecek mülteci başvuru sayısının en çok bin olacağını duyurdu. (Photo Justin Tang -The Canadian Press)

Devamını Oku

Kanada Oakville Şehrinin Yıldızı: Sheridan Koleji

Ontario eyaletinin Oakville şehrinde yerleşik olan Sheridan Koleji Kanada’nın hatırı sayılır devlet okullarından birisidir. Bugünkü yazımızda birlikte çalıştığımız bu okulu size tanıtmak istedik.

Devamını Oku

Ekspres Giriş Sisteminde İş Teklifleri Güncellemesi

2016’nın bu son yazımızda Kasım 2016’da güncellenen Kanada ekspres giriş göçmenlik sisteminde iş tekliflerinin nasıl değerlendirileceğinden bahsetmek istedik.

Devamını Oku

Kanada’dan Suriyeli ve Iraklı Mültecilere Yardımda İkinci Perde

Suriye mülteci trajedisinde Kanada yardımlarını daha da genişletiyor. 7 Ocak 2015’te Uluslararası Gelişim Bakanı Christian Paradis ve Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander iç savaş ve çatışmalardan etkilenen Suriyeli ve Iraklı mülteciler için yapacakları insani yardımın detaylarını açıkladılar. Acil yardım edilmesi gereken ve yurtlarından oluş 10.000 Suriyeli ve 3.000 Iraklının Kanada’ya göçmen olarak yerleştirileceği açıklandı.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Başvurularında Yeni Ücret

1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere vatandaşlık başvuru ücretleri Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından arttırıldı. Kanadalı vergi mükelleflerinin üzerindeki yükü azaltmak için yetişkin vatandaşlık başvuru ücretleri 300 dolardan 530 dolara çıkarıldı. Kanada vatandaşlık başvuru sürecinin tüm maliyeti başvuru ücretinin arttırılmasıyla başvuran kişiler tarafından yüzde 90 oranında karşılanmış oldu.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlığının Değeri

“Vatandaşlık bir hak değil bir ayrıcalıktır” ifadesi Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander’in geçen sene Haziran ayından itibaren yürürlüğe giren Kanada vatandaşlık kanunu değişikliklerini savunurken kullandığı en önemli mesajıydı. Reformlar çerçevesinde kanunda birçok değişiklik yapılmış bunların en önemlisi ve tartışma yaratanı Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı’na verilen ve ciddi suç işlemiş kişilerin “Kanada vatandaşlığını iptal etme” yetkisiydi.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Sistemindeki İnsan Hataları

Yapılan çeşitli iç denetimler sonucunda daimi ikamet başvurularından mültecilerin çalışma izinlerine kadar Kanada göçmenlik sisteminde yüksek oranda insan hatası tespit edildi.

Devamını Oku

Kanada’da Eğitim Görecek Öğrencilere Tavsiyeler

Bu yazının amacı yükse kokul ya da üniversite eğitimini Kanada’da yapacak olanlara akademik başarılarını arttıracak tavsiyeler vermek. Basit görülen bu tavsiyeler notları arttıracak ve sizi sınıfta daha başarılı yapacak öğütlerden oluşuyor. Bu tavsiyeleri takip etmek size bağlı.

Devamını Oku

Kanada’nın Suriyeli Mülteci Politikası

Mülteci dayanışma gruplarının, Kanada muhalefet partilerinin, Suriyeli Kanadalıların ve en önemlisi de BM’nin aylarca süren baskısı sonrasında geri adam atan Kanada ülkeye önümüzdeki üç yıl içinde yerleştireceği Suriyeli mülteci sayısını 10.000 arttırdı.

Devamını Oku

Kanada Pasaportuna Ultraviyole Makyaj

Kanada’nın elektronik pasaportlarına eklenen yeni ultraviyole (UV) güvenlik özellikleri bazılarına göre onu dünyanın en güzel pasaportu haline getirdi. Işığın altına tutulduğu zaman görülen Parlamento Binası, Niyagara Şelaleleri ve Konfederasyon’nun Babaları figürleri 2013 sonrasında çıkarılan tüm pasaportlarda görülmeye başlandı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistemi Başvuruları ve İlk İzlenimler

Ekspres giriş sistemi artık Kanada göçmenliğinde hayatımıza giren bir kavram. Ekspres giriş (express entry) aslında yeni bir sistem değil, sadece Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından yeni göçmen alımının yeni yöntemi.

Devamını Oku

Davasını Kaybeden Mültecilerin Kanada’dan Gönderilmesi Planı İşe Yaramadı

İç denetim raporlarıyla belirlendiği üzere Kanada, davasını kaybeden mültecileri ülkeden gönderilmesi sırasındaki tüm masrafları karşılama uygulamasına son veriyor.

Devamını Oku

Fırsatlar Ülkesi Olarak Kanada

Her sene en az 250.000 kişinin göçmen olarak yerleştiği Kanada, göçmen adaylarına eşsiz fırsatlar sunuyor. Göçmen ülkesi olan Kanada’da hükümet her sene ülkeye yerleşenlere destek verilmesi ve yeni gelenlerin Kanada’daki yeni hayatlarına daha rahat alışabilmeleri için milyonlarca dolar yatırım yapıyor.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminde İlk Göçmenlik Davetiyeleri Dağıtıldı

1 Ocak 2015’te yürürlüğe giren ekspres giriş (express entry) sisteminde ilk göçmenlik davetiyeleri (ITA) dağıtıldı. Ekspres giriş sisteminde oluşturulan nitelikli işgören havuzunda biriken adayların içinden 779 şanslı nitelikli göçmen adayına Kanada göçmenlik başvurusunu yapmaları için gerekli olan ITA’lar gönderildi.

Devamını Oku

1 Nisan Yaklaşırken Kanada'da Geçici İşçilerin Stres Seviyeleri Tavan Yaptı

Binlerce geçici işçinin (temporary foreing workers – TFW) çalışma izinlerinin 1 Nisan’da dolacak olması sebebiyle başta Alberta olmak üzere Kanada’da kaçak ve yasadışı göçmenlerin sayısında büyük artış görülebilir.

Devamını Oku

Meksika Kanada İçin Hala Güvenli Ülke (!)

Kanadalılar, soğuk kış günlerinde sıcak kumsallara kendini atmak isteyenlere bu şansı veren Meksika’yı çok severler. 1.9 milyondan fazla Kanadalı Meksika’yı ziyaret etmekte ve tatillerini orada geçirmektedir.

Devamını Oku

Yabancı Milyonerlerin Kanada Göçmenlik Başvuru Süresi Doldu

Kanada, ülke ekonomisine 1.6 milyon doların üzerinde yatırım yapabilecek 500 yabancı göçmen adayının göçmenlik başvurusunu kabul edecek fakat bu başvuruların sadece 60 tanesi daimi ikamet statüsü elde edecek.

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğinde İstenen Eğitim Değerlendirme Raporu (ECA)

Kısa adı ECA (Education Credential Assessment) olan eğitim denklik raporu, Kanada göçmenliğine başvuracak adaylardan istenen en temel belgelerden birisidir. Kanada’ya gitmek isteyen ve ekspres giriş sistemine kayıt yapacak göçmen adayının yabancı bir ülkede edindiği eğitimin denkliğini yine Kanada’da bir kuruluştan alacağı ECA sağlayacaktır.

Devamını Oku

İranlı Yatırımcılara Kanada’dan Ambargo Engeli

Eyalet aday göçmenlik programı (PNP) çerçevesinde yatırımcı olarak başvurup çok yüksek meblağda para yatırdılar, güvenlik soruşturmalarından geçtiler ve şimdi de dış işleri bakanının iznini bekliyorlar. Kanada dış işleri bakanı John Baird’in istifası Manitoba eyalet aday programından yatırımcı olarak başvuran İranlı 32 yatırımcı göçmen adayını oldukça endişelendirdi.

Devamını Oku

Göçmen İşçilerden Ottawa’ya Ayrımcılık Davası

İtalya, Portekiz ve Polonya’dan getirilen 150’den fazla işçi çalıştırılmak üzere getirildikleri Kanada’ya yerleşemedikleri için Ottawa’yı mahkeme verdi.

Devamını Oku

Kanada Federal Yüksek Mahkeme Anne-Baba Sponsorluğu Programını ‘Ayrımcı’ Buldu

Ottawalı bir adam anne-baba sponsorluk programının ayrımcı olduğu iddiasıyla federal hükümete karşı açtığı bir davayı kısmen kazandı.

Devamını Oku

Kanada İş Tecrübesi Ülkeye Yerleşmek İsteyen Uluslararası Öğrenciler İçin Artık Avantaj Değil

Kanada göçmenlik sisteminde olan tüm değişiklikleri an be an takip ediyor ve burada sizinle paylaşıyoruz. Son üç aydır Kanada’nın yeni göçmen alım sistemi olan ekspres giriş (expres entry) sistemini bolca konuştuk. 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girmesinin ardından sistemin nasıl yürüdüğünü daha da yakından takip ediyor ve Kanada göçmenliğine etkilerini izliyoruz.

Devamını Oku

Kanada Federal Nitelikli Göçmenlik Programının İyileştirilmesi Gerekiyor

Yaklaşık bin kişi Ottawa’nın yeni kalifiye işçi programı kapsamında Kanada’ya kabul edildi. Eleştirmenlere göre kabul edilme şartı olan pozitif LMIA belgesi almak neredeyse imkansız

Devamını Oku

Transit Polisi ve Kanada Sınır Güvenliği Teşkilatı İşbirliği Sona Erdi

Metro ve trenlerinde görev yapan transit polisi artık Kanada Sınır Güvenliği Teşkilatı (CBSA) ile işbirliği yapmayacaklarını açıkladı.

Devamını Oku

Vatanlarını Ziyaret Eden Eski Mülteciler Göçmenlik Statülerini Kaybedebilir

2012 yılında yapılan kanuni değişikliklerle birlikte daimi göçmenlik ve mülteci statüsünü kaybedenlerin sayısında artış gözlemlendi.

Devamını Oku

Kanada’da Mülteci Kabul Oranı Kısıtlamalara Rağmen Artışta

Kanada’nın yeni mülteci sistemine daha sıkı kuralların konulmasına rağmen Ottawa’nın güvenli saydığı ülkelerden gelen mülteci adaylarının kabul edilme oranları artış gösteriyor.

Devamını Oku

Kanada’dan Yetkililerin Göçmenlerin Özel Bilgilerine Erişebilmesine İmkan Verecek Yeni Yasa Tasarısı

Yeni yasa tasarısı Kanada Maliyesi, Kraliyet Kanada Polisi (RCMP), Çalışma Bakanlığı ve sınır görevlileri arasında göçmenlerin özel bilgilerinin paylaşmasına imkan verecek.

Devamını Oku

Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda Arasında Serbest Dolaşım Arayışı

James Skinner adlı İngiliz bir vatandaşı bir süre önce Avustralya Melbourne şehrine yerleşti ve hayatına bundan sonra bu yeni kıta ülkesinde geçirmeye karar verdi. Aşık olduğu Melbourne’ye yerleşen ve yeni hayatının keyfini çıkartmaya başlayan Skinner tüm uğraşlarına rağmen bir türlü daimi ikamet statüsü elde edemedi.

Devamını Oku

Harper Hükümetinden Yabancı Doktorlara Özel Çalışma

Sağlık Bakanı Rona Ambrose ve Pickering-Scarborough bölgesi parlamento milletvekili Corneliu Chisu, özellikle Kanada dışında eğitim görmüş yabancı doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının sürekli işgücü eksikliği hissedilen Kanada sağlık sektörüne kazandırılması için 8.4 milyon dolarlık federal bir fon ayrıldığını duyurdu.

Devamını Oku

Kanada, İngiltere Avustralya ve Yeni Zelanda Arası Serbest Dolaşım Zor İhtimal

Geçtiğimiz haftalarda buradan haberini paylaştığımız gibi online olarak örgütlenen insanlar Birleşik Krallık, Yeni Zelanda Avustralya ve Kanada arası engelsiz seyahat için 50.000’den fazla imza toplanmıştı.

Devamını Oku

Saskatchewan’dan Girişimcilere Özel Göçmenlik Şansı

Saskatchewan eyaleti bölgeye gelmek isteyen girişimcilerin başvurularını hızlandıracak değişikliklere imza attı.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşı Olma Oranı Düşüyor

Kanada vatandaşı olmayı zorlaştıran yeni kurallarla birlikte yeni gelen göçmenlerin 2000-2008 yılları arasında yüzde 79 seviyesindeki vatandaş olma oranı yüzde 26’lara kadar geriledi.

Devamını Oku

Kanada Yüksekokulları

Mayıs 1966 yılında kurulmuş olan Centennial Ontario’nun ilk yüksek okulu olma özelliği taşıyor ve bu sene 50 inci yıldönümünü kutluyor. Ontario’nun çeşitli bölgelerine dağılmış beş kampüsünde ve sekiz farklı fakültesinde hizmet veren okul hem lokal hem de uluslararası öğrencilere çok farklı eğitim programları sunuyor.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistemindeki 5 ve 6 ıncı Çekilişler Yapıldı

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından iş teklifi ya da herhangi bir eyalet aday sertifikası olmayan bazı adaylara da göçmenlik başvurusu davetiyesi (ITA) gönderildi.

Devamını Oku

Dört Yıl Kuralı Kanada’daki Binlerce Geçici İşçiyi Zor Durumda Bırakıyor

Ottawa’nın dörtte dört kuralı ile 1 Nisan itibariyle binlerce geçici işçinin ülkeyi terk etmiş olması gerekiyor. Gidenlerin tekrar Kanada’ya gelebilmesi için dört yıl geçmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Avustralya Vatandaşı Olmak İsteyen Ünlü Aktör Russell Crowe İkinci Kez Reddedildi

50 yaşındaki ünlü aktör Russell Crowe 2006’da yaptığı ilk başvurunun ardından 2013 yılında yaptığı ikinci Avustralya vatandaşlık başvurusu reddedildi.

Devamını Oku

Dünyada Siyasi Sığınma Başvuruları Artarken Kanada’nın Rolü Azalıyor

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı rapora göre Kanada 2014 yılında 13.500 mülteci kabul ederek en çok mülteci kabul eden ülkeler sıralamasında 15. sıraya düştü.

Devamını Oku

Kanada’ya Mülteciler İçin Sponsor Olmak

Özellikle Ortadoğu’da çeşitli ülkelerde yaşanan iç savaş ve çatışmalar sebebiyle yurtlarını terk eden ve özellikle Ürdün, Lübnan ve Türkiye gibi çevre ülkelere sığınan mültecilerin durumu öteden beri dünya kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Mültecileri bünyesine kabul eden ülkeler kendi olanaklarıyla geçici misafirlerinin durumlarıyla ilgilenmeye çalışsalar da yetersiz kaldıkları bariz ortadadır. Mülteciler bulundukları ülkelerde oldukça zor şartlarda yaşamaya çalışıyorlar ve kampları bırakıp şehir merkezlerine gidenler de hem ekonomik hem sosyal sıkıntılarla yeni yaşamlarına alışmaya çalışmaktalar.

Devamını Oku

Göçmenlere Tolerans Sıralamasında Kanada “Fırsatlar Ülkesi” Olarak Birinci

Yayınlanan bir rapor Kanada’nın vatandaşlarına ve göçmenlerine eşşiz fırsatlar sunduğunu gösterdi. Özellikle göçmenlere karşı tolerans seviyesinin de hayli gelişmiş olduğu gözlerden kaçmadı. Harvard İşletme Okulu profesörü Michael Porter, Oxford Üniversitesi yetkilileri ve Economist dergisinin ortaklaşa sunduğu Sosyal Gelişim Indeksi (Socail Progress Index) raporu 133 ülkeyi 52 farklı göstergeye göre değerlendirdi.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminde Çekilişler Devam Ediyor

Ortalama her ay iki çekilişin yapıldığı ekspres giriş sistemi 17 Nisan’da sekizinci çekilişi yaptı ve 453 puan ve üzeri alan 715 adaya daimi göçmenlik başvurusu yapması için davetiye (ITA) gönderdi.

Devamını Oku

Kanada’ya Yerleşen Yeni Göçmenler Beklenmedik Maliyetlerle Karşı Karşıya

Vatanlarını terkedip aileleriyle birlikte Kanada’ya yerleşen yeni göçmenler yanlarında ortalama 47.000 dolar getiriyorlar.

Devamını Oku

Kanada Federal Temyiz Mahkemesi Kararı: Vatandaşlık Yemini Peçeli Yapılabilir

Federal Mahkeme’nin 6 Şubat 2015 tarihli kararının yürütmesini kaldıran Federal Temyiz Mahkemesi kararı sonrası vatandaşlık yemini talimatları yeniden düzenlendi.

Devamını Oku

Kanada’ya Gelen Yeni Göçmenler Ortalama 47.000 Dolar Getiriyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Kanada’ya gelen yeni göçmenler beraberlerinde ortalama 47.000 dolar getirirken bu paranın yarısını ülkeye yerleşmek için kullanıyorlar.

Devamını Oku

Kanadalı Babanın Oğlu İçin Verdiği Vatandaşlık Mücadelesi

Kanadalı baba oğlunun vatandaşlık statüsü için başkent Ottawa’yı mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

Devamını Oku

Kanada C-51 Yasa Tasarısı Kanunlaşma Yolunda

Kanada’da federal liberallerin desteğiyle muhafazakar hükümetin tartışmalı anti-terör yasa tasarısı 6 Mayıs’ta 183’e karşı 96 oyla Avam Kamarası’ndan geçti.

Devamını Oku

Mahkeme Ottawa’nın Ayrımcı Davasına Karşı Başvurusunu Reddetti

150 göçmen işçi beraber açtıkları davada Kanada’nın yeni kalifiye işçi programının (FSTP) ayrımcı olduğunu iddia ediyor.

Devamını Oku

Kanada’ya En Çok Göçmen Gönderen Yedi Ülke

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) verilerine göre 2004 ve 2013 arasında bir milyondan fazla insan yeni bir hayata başlamak üzere Kanada’ya geldi. Göçmenlerin geldiği ülkeleri bilmek yeni Kanadalıların kültürel geçmişleri ve Kanada’nın çokkültürlü yapısı hakkında fikir sahibi olmamıza yardım edecektir.

Devamını Oku

G8, G20 ve Türkiye

1970’lerden beridir uluslararası çevrede ulus-devletlerin küresel ekonomiyi bütünleştiren neoliberal politikalarıyla birlikte sınırsızlaşma teknolojik olarak mümkün hale geldi. Bugün sınırlarla bölünmüş ve ekonominin, siyasetin, toplumun, dinin, hukukun ve uluslararası ilişkilerin düzenlendiği dünya yerine tüm bu alanlarda bütünleşmenin yaşandığı bir dönemde yaşıyoruz.

Devamını Oku

Macar Araştırma Görevlisi Toronto Uçağına Bindirilmedi

Olay Macaristan’ın HVG magazin dergisinde yayınlanan ve Viyana havalimanında Avusturya Havayolları ve Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından Eva olarak adı geçen Macar akademisyenini Viyana’dan Toronto’ya giden uçağa bindirmediği haberi sonrası ortaya çıktı.

Devamını Oku

Kanada Dünyadaki En Mutlu Beşinci Ülke Çıktı

158 ülke üzerinden yapılan ve ortalama yaşam süresi, GSMH ve yolsuzluk gibi öğelerin analiz edilerek hazırlandığı dünyanın üçüncü mutluluk raporunda İsviçre listenin en üstünde yer alırken Kanada beşinci sıradan kendine yer buldu.

Devamını Oku

Süresi Geçmiş Kanada Göçmenlik Kartı Statünüzün İptal Edilmesine Sebep Olabilir

Her sene 6.000 civarında göçmen yenilenmemiş daimi oturum izni yüzünden Kanada’ya dönemiyor ve hatta göçmenlik statüsünü kaybediyor.

Devamını Oku

Kanada Şu Ana Kadar 50.000 Süper Vize Verdi

Kanada Aralık 2011 tarihinden bu yana anne-baba ve dede-nineler için 50.000 süper vize verdi.

Devamını Oku

Sıkı Kanada-ABD Sınır Kontrolü İki Ülkeyi de Kötü Etkiliyor

11 Eylül saldırılarından sonra dünyanın en güvenli 8.891 km’lik ABD-Kanada sınırı termal vücut ısısı detektörleri, güvenlik kameraları, casus iha’ların kullanıldığı yüksek güvenlik bölgesine dönüştü.

Devamını Oku

Kanada’da Ciddi Suç İşleyen Göçmenlerin Kartları İptal Edilecek

Federal hükümetin hazırladığı yasa tasarısıyla bazı ‘ciddi suçları’ işleyen göçmenlerin ülkeden gönderilmesini kolaylaşıyor.

Devamını Oku

Kanada’da Çocuklarınıza Özel Programlar

Her yıl dünyanın her bölgesi ve ülkesinden binlerce aile büyük umutlarla Kanada’ya göç ediyor. Ülkeye yeni yerleşen aileleri özellikle ilk aylarda oldukça hareketli günler bekliyor. Çeşitli evraklar çıkarttırılacak, ehliyet alınacak, ev kiralanacak, iş aranacak ve çocuklar okula yazdırılacak vs.

Devamını Oku

Kanada’ya Giriş Yapan Ziyaretçilere Biyometrik Tarama

Kanada ülkeye giriş yapmak isteyen ziyaretçiler için biyometrik tarama başlatıyor.

Devamını Oku

Peki Kanada’da Senin Oyun Kime?

Kanada genel seçimleri yaklaşıyor. Tüm partiler Ekim ayında düzenlenecek 42 inci genel seçimlerinde daha çok oy alabilmek için hazırlıklarını yapıyorlar.

Devamını Oku

Acil Kanada Göçmenlik Kartı (PR) Yenileme

Kanada dışına çıkmayı planlıyorsanız dönüş yapabilmek için yanınızda mutlaka süresi geçmemiş göçmen kartınızın (PR) olması gerekiyor. Bazen seyahat planları esnasında kişiler göçmenlik kartının süresinin dolmak üzere ya da dolmuş olduğunu fark ediyorlar ve bu durum seyahat planlarının altüst olmasına sebep oluyor. Bazen göçmenler Kanada dışında kartlarını kaybediyorlar, çaldırıyorlar ya da kartlarının süresinin geçtiğini fark ediyorlar. Bu yazıda acil PR kartı çıkartma konusuna değinmek istiyoruz.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Çekilişleri Tam Gaz Devam Ediyor

Her ay en az iki çekilişin yapıldığı ekspres giriş (express entry) sisteminde 12 Haziran 2015’te yapılan son çekilişte 1501 adet göçmenlik başvurusu yapma davetiyesi (ITA) başvuru sahiplerine gönderildi. 12 Haziran’da yapılan 10 uncu çekilişle birlikte Kanada Göçmenlik Bakanlığı (CIC) 2015 yılı için toplamda 11.353 ITA düzenlenmiş oldu.

Devamını Oku

Kanada’ya Sponsor Edilecek Eşlerin Minimum Yaş Seviyesi 18’e Yükseltildi

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) Kanada’ya sponsor edilecek eşlerin olmaları gereken minimum yaş seviyesini 18’e yükseltti. Bakanlık 11 Haziran 2015’te yayınladığı 605 nolu genelge ile daha önce geçici ve daimi göçmenlik programlarında sponsor edilecek eşin olması gereken minimum yaş seviyesini 16’dan 18’e çıkardı.

Devamını Oku

Amerikan Savaş Lobisi Silah Tartışmasının Tek Kazananı

17 Haziran 2015’te Güney Carolina, Charleston kasabasındaki bir kilisede dokuz kişinin öldürülmesi Kuzey Amerika’da infial yaratmıştı. ABD’deki kızgın ve silahlı bir adam bir kez daha bazı hayatları karartmış ve insanları sevdiklerinden ayırmıştı. ABD’de benzer acılar daha önce de yaşanmış ve son on yıl içinde 30’dan fazla insan silahlı kişilerce kitle saldırılarında hayatını kaybetmişti. Silah sahipliğinin öteden beri hem sevildiği hem de savunulduğu Amerika’da ateşli silahlar kamu oyunda tekrar ulusal bir tartışma konusu oldu.

Devamını Oku

Kanada Eğitim Sektörü Hak ettiği Payı Alamıyor

Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke olan Kanada eğitim sektörü milyonlarca dolar kaybediyor. Uzmanlara göre Kanada uluslararası eğitim sektöründe daha fazlasını hak ediyor.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Yeminlerinde Peçe Yasağı Tekrar Geliyor

Vatandaşlık yemin törenleri için Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından getirilen ve daha sonra federal mahkemece iptal edilen peçe yasağı kararı bakanlıkça temyiz edildi

Devamını Oku

C-24 Yasası ve Kanada’daki Çifte Vatandaşların Durumu

Kanada vatandaşlık kanunu revize eden ve son aylarda oldukça tartışma yaratan C-24 yasası parlamentodan geçti ve kanunlaştı. Kanada vatandaşı olma kriterlerini daha da zorlaştıran bu kanun içeriği ile özellikle Kanadalı çifte vatandaşları çok ilgilendiriyor. Çifte vatandaşları çok ilgilendiriyor çünkü bazılarının deyimiyle artık de fakto iki sınıf vatandaşlık ortaya çıkmış bulunuyor. Bu iki grup sadece Kanada vatandaşı olanlar ve Kanada vatandaşlığını sonradan edinen ve herhangi bir ülkenin vatandaşı olan çifte vatandaşlardan oluşuyor.

Devamını Oku

Çin’in İnsan Hakları İhlallerine Karşı Sesini Yükselten Kanadalı Çinli

Nereden ve kimin çıkardığı bilinmiyor ama son günlerde tüm sosyal medya platformlarında Çin’in Uygurlulara karşı çeşitli insan hakları ihlallerinde parmağı olduğu haberleri bolca yer alıyor. Çin’in Doğu Türkistan’daki (Şincan) Uygur Türklerine baskı ve zulüm uyguladığı bilinen bir gerçek fakat son zamanlarda artan haber yoğunluğunun sebebi bilinmiyor. Bazı internet adresleri ortak imza toplayıp Çin’i boykot edip Türk yetkilileri bir şeyler yapması için göreve çağırıyor.

Devamını Oku

Kanada’da Telefon Dolandırıcılarına Dikkat

Özellikle yeni Kanada vatandaşı olanları hedef alan dolandırıcılar Mayıs 2015 itibariyle yürürlüğe giren ve oldukça tartışma yaratan Kanada vatandaşlık kanununu (C-24) kullanarak çiçeği burnunda vatandaşları arayarak tehdit ediyor ve ülkeden sınır dışı etmemek için para istiyorlar.

Devamını Oku

Ontario Eyaleti Göçmenlik Evraklarında ATIO Onayı İsteyecek

Ontario Vatandaşlık, Göçmenlik ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı (MCIIT) göçmenlik evraklarının ATIO (Ontario Mütercim Tercümanlar Odası) onaylı tercümanlar tarafından çevrilmesini zorunlu kıldı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminde 12 inci Çekilişler Yapıldı

Kanada’ya göç etmek isteyenlerin yerleştirildiği aday havuzundan 12 inci ekspres giriş çekilişi Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından 26 Haziran’da yapıldı. Çekilişte 463 ve üstü puan alan 1.516 kişiye göçmenlik başvuru yapması için davetiye gönderildi. Çekilişte kabul edilecek puan seviyelerinin (CRS) düşüşte olduğu gözlemlendi.

Devamını Oku

Kanada Ziyaretçi Vizesinin Süper Vizeye Çevrilmesi

Kanada’da altı ay oturumlu ziyaretçi vizesi (temporary resident visa) ile bulunanlar ziyaretçi vizelerini Kanada dışına çıkmadan daha uzun oturum izni veren süper vizeye (super visa) çevirmeleri mümkün.

Devamını Oku

Öğrenci Vizesiyle Kanada’ya Giriş Yapmak

Kanada’ya sınır kapısından giriş yapmak isteyen ziyaretçiler ülkeye girmek istedikleri sınır kapısında Kanada gümrük görevlileri (CBSA Officer) tarafından karşılanırlar. CBSA ofisi sınır ve giriş kapısındaki faaliyetlerden sorumlu birimdir.

Devamını Oku

Kanada Uluslararası Öğrenci İzinlerini Geç Veriyor

Kanada’da okuyan uluslararası öğrencilerin öğrenci izinlerinin yenilenmesi üç ay sürerken izinleri düzenlenmeyen öğrenciler bu esnada Kanada’dan çıkamıyor.

Devamını Oku

Ülke Dışında Yaşayan Kanadalılara Oy Kullanma Yasağı

Uzun süre Kanada dışında yaşayan Kanadalıların oy verememesi kuralına ünlü aktör Donald Sutherland’tan tepki var.

Devamını Oku

Kanada Milyoner Göçmenlik Programına Sadece Altı Kişi Başvurdu

Kanada'nın milyonerler için tasarladığı pilot göçmenlik programına sadece altı kişi başvurdu. Çok tartışılan ve sadece zengin Çinlilerin Kanada’ya kapak attığı program olmakla eleştirilen eski yatırımcı göçmenlik programının askıya alınması sonrasında geliştirilen ve uygunluk kriterleri çok ağır olan milyoner göçmenlik programı da fazla ilgi çekmedi.

Devamını Oku

Bir Mülteci Ülkesi Olarak Kanada

Batı demokrasisi ülkelerinden Kanada’da başkent Ottawa’nın “güvenli ülke” listesi mahkeme tarafından reddedildi.

Devamını Oku

Kanada Daimi Oturum Kartı (PR) ve İkamet Zorunluluğu

Bilindiği gibi daimi göçmenlik kartları (permanent resident card, PR) beş yıllık bir süre için verilir ve kart her beş senede bir yenilenmek zorundadır. Kart sahipleri göçmenler resmi statülerinin tehlikeye girmemesi için beş yıllık ikamet kuralını (residency requirement) gözetmek durumundadır.

Devamını Oku

Kanada’da C-51 Yasasına Karşı İlk Dava Açıldı

Davayı açan gazeteciler ve avukatlar başbakan Stephen Harper’ın Anti-Terör Yasası C-51’i acemice yazıldığını iddia ederek mahkemeye götürdü.

Devamını Oku

Ontario Sağlık Bakanlığı 50 Asistan Doktor Pozisyonunu İptal Ediyor

İstatistiklere göre 800.000 kişinin aile doktorundan mahrum olduğu Ontario’da 2014 yılında 55 tıp mezunu öğrencinin asistanlık pozisyonu bulamadığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

Kanada, ABD ve Meksika Güvenli Ziyaretçi Programı Oluşturdu

ABD Ulusal Güvenlik Departmanı (DHS), Kanada Kamu Güvenliği Teşkilatı ve Meksika’dan Valilik Sekreterliği kurumları ülkeleri arasında güvenli ziyaretçi programlarını daha da genişletme kararı aldılar. Bu genişleme 2016 yılında yürürlüğe girmesi beklenen Kuzey Amerika Güvenli Ziyaretçi ağı uygulamasının ilk adımı olarak değerlendiriliyor.

Devamını Oku

Kanada’nın Yeni Ekspres Giriş Sisteminde Her 10 Adaydan Sadece 1’i Kabul Ediliyor

12.017 kişiye davet gönderilirken 844’tanesi vize alabildi ve 6 Temmuz itibariyle sadece 411 kişi ülkeye giriş yaptı.

Devamını Oku

Kanada’da Niagara Koleji’ne Karşı Dava Açıldı

Kanada’daki bazı uluslararası öğrenciler okulun uzaktan eğitim programını bitirdikten sonra söz verildiği gibi üç yıl süreli çalışma izni alamadıkları iddiasıyla Niagara kolejini mahkemeye verdiler.

Devamını Oku

Kanada Başbakanı Yabancıların Ev Almasını Kısıtlamak İstiyor

Kanada Başbakanı Stephen Harper tekrar seçildiği takdirde yabancıların Kanada’da mülk sahibi olmalarını izlemeyi ve mümkünse sınırlandıracağını vaat etti.

Devamını Oku

Kanada ve ABD Göçmenlik Politikalarının Bir Karşılaştırması

Kuzey Amerika’nın göçmenlik görüntüsü her an değişiyor ve değişmeye de devam edecek. Biz gurbetçiler yaşadığımız ülke hakkında türlü türlü sorulara muhatap oluyoruz. Hele bir de göçmenlik uzmanıysan sorular bitmiyor. Bu yazımızda Kuzey Amerika’nın iki komşu ülkesi olan ABD ve Kanada’yı göçmenlik açısından karşılaştıracağız.

Devamını Oku

Kanadalı İşverenlerin İş Arayanlarda En Çok Aradığı 10 Beceri

Yayınlanan bir araştırma Kanada’da iş ararken yeni bir eğitim programı bitirmek yerine bazı becerilerin daha iyi hale getirilmesinin önemini ortaya koydu.

Devamını Oku

Başkan Adayı Donald Trump Göçmenlik Politikasıyla Şaşırtmaya Devam Ediyor

Yasadışı göçmenlik konusunda keskin çıkışlar yapan Donald Trump seçilmesi halinde belgesi olmayan göçmenleri ülkelerine geri göndermeyi ve anne-babası ABD vatandaşı olmayanların ABD’de doğan çocuklarına vatandaşlık verilmesini yasaklamayı vadediyor.

Devamını Oku

After the Tragedy of the Little Angel Alan

Technically this letter should be addressed to the Prime Minister Stephen Harper and be sent to his e-mail address. Since Canada is gearing up for the general elections and all the politicians are busy with their election campaigns, I will not let this letter be unnoticed and forgotten in the Prime Minister’s mail box. So, I decided to send my letter addressed to Mr. Harper, to national newspapers in Canada for public disclosure.

Devamını Oku

Kanada Genel Seçimlerinde Anahtar Konu: Göçmenlik

Göçmenlik politika vaatleri Kanada’daki tüm siyasi partilerin anahtar konularından birisini teşkil ediyor.

Devamını Oku

Kanada Yabancı Ziyaretçiler İçin Negatif Takdir Yetkisi Kullanacak

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik bakanının takdir yetkisi ile ülkeye girmek isteyen bir yabancı halk güvenliği sebebiyle maksimum üç yıl bir süre için olmak üzere kendisine vize verilmeyebilir.

Devamını Oku

Kanada’da Peçe Yasağı Federal Temyiz Mahkemesinde Bozuldu

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı’nın vatandaşlık seremonilerinde uygulamaya koyduğu peçe yasağını kaldıran yerel mahkeme kararının temyiz başvurusu federal mahkeme tarafından reddedildi.

Devamını Oku

Kanada Elektronik Seyahat İzni (eTA)

Kanada’ya gitmek isteyenler için 16 Mart 2016’dan sonra Elektronik Seyahat İzni (ETA) uygulaması başlıyor. 2016’ya aylar kala bu yazımızda ETA konusunda biraz daha bilgi verelim istedik.

Devamını Oku

Kanada Mülteci Devlet Korumasının İptal Edilmesi

Kanada’ya her yıl binlerce kişi siyasi sığınma başvurusu yapıyor ve davalarını kazananlar göçmenlik statüsü elde ediyorlar

Devamını Oku

Suriyeli Mülteciler Kanada’ya Daha Hızlı Gelecek

Kanada genel seçimleri yaklaşırken Suriyeli mülteciler konusunda elinden geleni yapmamakla eleştirilen hükümetten yeni bir adım.

Devamını Oku

Kanadalı Müslüman ve Arap Sivil Toplum Kuruluşlarından Tüm Siyasi Partilere Mektup

Mısır Kanada Demokrasi Koalisyonu (Egyptian Canadian Coalition for Democracy) organizasyonu yedi ayrı STK ve çeşitli kişiler tarafından imzalanan bir bildiriyi Kanada’nın tüm siyasi partilerine gönderdi. Çeşitli Kanada Ulusal ve bölgesel Müslüman ve Arap organizasyonlarının ve toplumun bazı ileri gelenlerinin imzaladığı belgede Kanada’da yaşayan Müslüman toplum adına tüm federal parti liderlerine kaygılar ve talepler aktarıldı.

Devamını Oku

Kanadalı Liderlerin Dış Politika Görüşleri

Kanada genel seçimleri yaklaşırken ülkedeki tüm siyasi partiler ve liderleri seçim kampanyalarına devam ediyorlar. Sadece dış politika odaklı olarak yapılan bir TV programına çıkan liderler Kanada’nın dış politikası konusunda görüşlerini bildirdiler.

Devamını Oku

Kanada Suriyeli Mültecilerin İşlemlerini Hızlandırıyor

Kanada genel seçimleri yaklaşırken Suriyeli mülteciler konusunda elinden geleni yapmamakla eleştirilen hükümetten yeni bir adım.

Devamını Oku

65 ve üstü Kanadalı Sayısı 15 Yaşın Altındakilerden Daha Fazla

Kanada İstatistik Bürosu (Statistics Canada) rakamlarına göre Kanada’da ilk defa 65 ve üstü yaşındakiler 15 ve altı yaşındakilerden daha fazla.

Devamını Oku

Kanada dâhil 12 Ülke Trans Pasifik Ticaret Anlaşmasına İmza Koydu

Kanada’nın da aralarında bulunduğu 12 ülke dünyanın en büyük ticaret bölgesini oluşturmak için anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

Sayılarla Kanada’nın Mültecileri

Kolombiya, Kanada için birinci kaynak ülke olurken Suriyeliler en yüksek kabul oranına sahip.

Devamını Oku

Zımni Statü (Implied Status)

Bugün Kanada göçmenlik uygulamalarında çok akıl karıştıran zımni statü (implied status) konusunu işleyeceğiz.

Devamını Oku

Trudeaumaina is Back

As the federal election is over Justin Trudeau becomes a new Prime Minister. Liberals under Trudeau’s leadership will form majority government after winning 184 ridings in Monday’s elections.

Devamını Oku

Kanada’da Liberallerin Seçim Zaferi

Kanada federal seçimleri sona erdi ve Liberal Parti lideri Justin Trudeau ülkenin yeni başbakanı oluverdi. Geçtiğimiz pazartesi sona eren seçimlerde 184 seçim bölgesinde kesin zafer kazanan Trudeau çoğunluk hükümeti kuracak.

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğinde LMIA Muafiyeti

Yabancı işçi çalıştırmak isteyen Kanadalı bir işveren, işçiyi Kanada’ya getirebilmek için LMIA belgesi almak zorundadır. İş gücü Pazarı Etki Değerlendirmesi (Labour Market Impact Assessment) olarak tercüme edebileceğimiz ve kısaca LMIA denen bu belge bir iş için çalıştırılacak Kanadalı bulunamadığında getirilmek istenen yabancı kişiye verilen bir belge olarak anlaşılmalıdır.

Devamını Oku

Kanada-içi Eş Sponsorluğu Başvurusu

Kanadalılar evlendikleri yabancıları Kanada’ya göçmen olarak getirirken eş sponsorluğu başvurusu yapmaktadırlar.

Devamını Oku

Kanada’da Yabancı Sağlık Profesyonelleri için Mesleki Geçiş Programı (BTMH)

Kanada’ya her sene binlerce kişi ya öğrenci olarak gidiyor ya da göçmen olarak ülkeye yerleşiyorlar. Giden her yetişkinin bir mesleği ve kendine göre İngilizce seviyesi var. Bazı meslek mensupları Kanada’da kariyer geçişlerini daha rahat yapabiliyorken bazı meslek uzmanları yeni ülkelerinde meslek hayatlarına kaldıkları yerden devam etmekte zorlanıyorlar. İşte doktor, hemşire ve fizyoterapist vs. gibi sağlık meslekleri de bu kategoriden. Kanada’ya gitmek isteyen uzman doktorlar, fizyoterapistler ve hemşirelerin meslek geçişlerinin zorluğunu bilen hükümet yabancı sağlık profesyonellerinin kariyer entegrasyonları için çeşitli programlar düzenliyor.

Devamını Oku

Güle Güle Harper, Hoş geldin Trudeau

“Kanadalılar söyleyeceklerini söyledi. Bir vizyonu ve bu ülke için pozitif, istekli ve umut dolu bir gündemi olan hükümet istediğinizi belirttiniz. Size söz veriyorum işte öyle bir hükümeti yöneteceğim.” Justin Trudeau, Kanada Başbakanı.

Devamını Oku

Kanada’nın Yeni Kabinesi

Geçen Çarşamba günü düzenlenen resmi bir törenle 43 yaşındaki Justin Trudeau Kanada’nın en genç başbakanı oldu.

Devamını Oku

Girişimcilere Özel Ontario Göçmenlik Aday Programı

Ontario Göçmenlik Aday Programı (OINP) Girişimci kategorisi eyalette iş kuracak ya da var olan bir işletmeyi satın alacak uluslararası girişimci adaylarını bölgeye kazandırmak için tasarlandı. Program, eyalette iş kurmada başarılı olanlara daimi göçmenlik statüsü alma hakkı sunuyor.

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğinde İstenen Eğitim Değerlendirme Raporunu (ECA) İyi Anlamak

Bugünkü yazımızda Kanada ekspres giriş sistemi altında verilen eğitim değerlendirme raporu (ECA) ve adayın birden fazla lisans derecesine sahip olması durumunda nasıl eğitim puanı alacağını inceleyeceğiz.

Devamını Oku

Kanada: Dünyanın En Tahammüllü Ülkesi

Sağlık bakım sistemi, sivil özgürlükler ve sosyal ilişkiler seviyesinde karşılaştırılan dünya ülkeleri sıralamasında Norveç dünyanın en refah ülkesi seçilirken Kanada en tahammüllü ülke olarak belirlendi

Devamını Oku

Kanada Önce Kadın ve Çocuk Suriyeli Mültecileri Alacak

Kanada’nın söz verdiği mülteciler için kadınlar, çocuklar ve ailelere öncelik vereceği belirtildi.

Devamını Oku

Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) Kanada İçin Bir Fırsat

Süt ürünleri sektörünü yabancı üreticilere açması gibi değişiklikler getireceği için Kanada dahil bazı ülkelerin katılmakta tereddüt etmesi ve kamuoyunda açıkça tartışması pasifik ticaret ortaklığının önündeki en büyük engellerden bazıları.

Devamını Oku

Rusya Türkiye ile Vizesiz Seyahat Uygulamasını Kaldırıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye ile vizesiz seyahat rejimini askıya alacağını duyurdu. Duyuru geçen hafta Rus savaş uçağının Türkiye tarafından Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesi sonrasında yapıldı.

Devamını Oku

Kanada Hükümetinden Beş Aşamalı Mülteci Eylem Planı

Kanada’nın yeni Göçmenlik, Mülteci ve Vatandaşlık Bakanı John McCallum, Kanada Sağlık Bakanı ve mülteci projesi için hükümetin oluşturduğu Mülteciler Komitesi başkanı Jane Philpott ve Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit S. Sajjan Ürdün’deki mülteci kampına 29 Kasım 2015’te resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Aylan Bebeğin Ailesi Kanada’ya Geliyor

Ottawa hükümetinin, cansız bedeni Türk sahillerine vuran Aylan bebeğin ailesinin sponsorluk işlemlerini onaylandığını çocuğun halası Tima Kurdi doğruladı. Çocuğun babası Abdullah Irak’ta yaşamaya devam edecek.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistemi Kabul Puanı Düşer mi?

İlk uygulanmaya koyulduğundan buyana yaklaşık bir ay sonra birinci yılını dolduracak olan ekspres giriş sistemi özellikle geçtiğimiz Kasım ayında çeşitli değişikliklere sahne oldu. Her ay iki kere yapılan ve adayları sahip oldukları puanlarına (CRS) göre seçen sistemde hükümetin yaptığı bir duyuruyla seçilmek için gerekli puan seviyesi zamanla düşürüldü. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) sözcüsü Toronto’da düzenlenen 23 üncü Yıllık Göçmenlik Hukuku Zirvesi’nde gerekli puan seviyesinin ilerleyen dönemde daha da düşeceğini kaydetti. Ekspres giriş sisteminin geçmiş, şu anki ve geleceği hakkında da ilginç yorumlarda bulundu. Sözcünün yaptığı konuşmada CRS puanının düşmesinin beklendiği yorumu özellikle en öne çıkan konuydu.

Devamını Oku

Diğer Mültecilerle Birlikte Aylan Bebeğin Ailesi de Kanada’ya Geliyor

Ottawa hükümetinin, cansız bedeni Türk sahillerine vuran Aylan bebeğin ailesinin sponsorluk işlemlerini onaylandığını çocuğun halası Tima Kurdi doğruladı. Çocuğun babası Abdullah bir süre Irak’ta yaşamaya devam edecek.

Devamını Oku

Mülteciler Kanada’yı çok sevdi: “Aynı Cennet Gibi”

Kanada’ya gelen mültecilerden ilk aile Kanada’yı cennete benzetti.

Devamını Oku

Kanada’da kabul edilmeyen çocuklu mülteciler için temyiz mahkemesinden umut

Kanada temyiz mahkemesi iltica davasını kaybeden çocuklu mültecilerin Kanada’da kalma şanslarını arttıracak bir karara imza attı. Beş hâkimin, davacının lehine 10 Aralık 2015’te karar verdiği davada iki hâkim farklı bir göçmenlik sınıfı yaratma potansiyeli olduğu için verilen karara çekince koydu.

Devamını Oku

Kanada Anne-Baba Sponsorluğunda İstenen Gelir Testinden Geçebilmek

Her sene Kanada’ya binlerce kişi göçmen olarak yerleşiyor. Kanada’nın ekonomik göçmenlik ve mülteci programları sayesinde yılda 300.000 civarı kişi Kanada’da yeni hayatların kuruyor. Kanada ülkeye alacağı göçmenleri en büyüğü olan ekonomik göçmenlik programları aracılığıyla alıyor. Bu programlar için 18-35 yaş arası, İngilizce ve/veya Fransızca dil düzeyi yüksek olanlar, belirli iş tecrübesi ve yüksek eğitimi olan adaylar yararlanıyor. Peki ya aile büyükleri? Anne-baba ve dede nineler?

Devamını Oku

Mülteciler Tekrar Kanada Federal Sağlık Sigortası Kapsamına Alındı

Kanada’da bulunan mülteciler Geçici Federal Sağlık Programı (IFH) kapsamına tekrar alındı. Önceki muhafazakâr federal hükümet mültecilerin sağlık giderlerini karşılamama kararı almış mültecilerin sağlık masrafları bulundukları eyaletlerin sırtına yüklenmişti.

Devamını Oku

Kanada’da Okuyan Yabancı Öğrenci Sayısında Artış

Kanada İstatistik Bürosu (Statistics Canada) verilerine göre 2013-2014 öğrenim yılında Kanada’ya gelen öğrenci sayısı bir önceki döneme göre yüzde 2.5 artış gösterdi.

Devamını Oku

Kanada’da Göçmenlik Başvurusu Yapan Yabancı Eşlere Çalışma İzni

Kanada’da yaşayan ve eş sponsorluğu (Spouses or Common-Law Partners in Canada - SCLPC) kapsamında Kanada içi daimi ikamet başvurusu yapan eşler sponsorluk başvuruları sonuçlanıncaya kadar çalışma izni alabilecekler. Yenilenen pilot program sayesinde sponsor edilen eşlere verilen tüm açık çalışma izinleri 22 Aralık 2016’da sonlanacak şekilde bir yıl süreyle uzatıldı.

Devamını Oku

Kanada Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim İndeksine Göre 9 uncu Sırada

Kanada BM’nin 200 ülke baz alarak hazırladığı İnsani Gelişim İndeksi (HDI)’ne dokuzuncu sıradan girdi.

Devamını Oku

23 üncü Ekspres Giriş Çekilişi Yapıldı: Minimum Gerekli Puan Düşüşte

Kanada’nın göçmen seçme sistemi olan Ekspres Giriş (Express Entry) sisteminde 23 üncü çekiliş Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) tarafından 18 Aralık 2015’te yapıldı. 1503 kişinin davetiye mektubu aldığı çekilişte adaylardan istenen gerekli minimum puan (CRS) 461 olarak belirlendi.

Devamını Oku

2015’i Uğurlarken Bir Kanada Göçmenlik Özeti ve Değerlendirmesi

2015’i uğurluyor ve büyük umutlarla 2016’yı kucaklıyoruz. Daha iyi bir gelecek, iş ve fırsatlar umuyor ve hayallerimizi tazeliyoruz.

Devamını Oku

Ontario Eyalet Aday Programı Bu Eyalete Gitmek İsteyenlere Göz Kırpıyor

Bildiğiniz gibi Kanada’nın tüm göçmen başvurularını değerlendirdiği sisteminin adı Ekspres Giriş (Express Entry) ve bu sistem 2015 Ocak ayından beri yürürlükte.

Devamını Oku

Kanada Başbakanı Trudeau’dan Kuantum Bilgisayarı Açıklaması

Kanada başbakanı Justin Trudeau bir gazetecinin sarkastik sorusuna verdiği cevapla hem gazetecileri hem de bilim insanlarını coşturdu.

Devamını Oku

Kanada ve AB Arasındaki Vize Serbestisi Sorunu Görüşüldü

Vize rejimi Kanada ile AB arasında büyük bir sorun olmaya başladı. AB, Kanada’ya Romanya ve Bulgaristan’a vize muafiyeti getirmesi için 12 Nisan’a kadar süre vermişti.

Devamını Oku

Türkiye’ye AB Vize Muafiyeti Gelir mi?

AB, geçen ay Türkiye’ye her ne kadar Haziran sonuna kadar Yunanistan’a geçen mültecileri geri alma koşuluyla vize muafiyeti sözü vermişse de vize muafiyeti için gereki şartların ancak yarısını yerine getirebilen Türkiye’ye AB bölgesi için tam vize muafiyeti verilmesi ne kadar mümkün?

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminde Düzenlenen ITA Sayısı 11.437’ye Ulaştı

Ekspres Giriş (Express Entry) sisteminde Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyen adaylara verilen puan seviyesi son çekilişle birlikte 470’lerde seyrediyor. Adaylara kapsamlı sıralama sistemi (CRS) ile eğitim, dil yeteneği, iş tecrübesi ve yaş gibi faktörlere göre puan veriliyor ve puanlarıyla birlikte aday havuzuna yerleştiriliyor.

Devamını Oku

Kanada’da Şimdi Öğrenci Olmak Var

Bana Kanada’da eğitim almak için en iyi zaman ne zaman diye soru sorulsa kesinlikle “şimdi” derim.

Devamını Oku

ABD’li Chobani Şirketi Hisselerini İşçilerine Dağıttı

ABD’deki Chobani yoğurt firması şirket hisselerinin yüzde 10’unu işçilerine dağıttı. Ünlü yoğurt firması Chobani tüm şirket hisselerinin yüzde 10’unu toplamda 2.000 olan şirket çalışanına kıdemlerine göre dağıtılacağını açıkladı.

Devamını Oku

Kanada’ya Vize Baskısının Tam Zamanı

Ülkelerin ya da bölgelerin birbirine uyguladıkları vize muafiyeti çeşitli kriterler çerçevesinde değerlendiriliyor ve uygulamaya konuyor. Ülkeler çeşitli sebepleri göz önüne alarak başka ülke vatandaşlarından vize istiyor ya da vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

Devamını Oku

Kanada Öğrenci İzni Başvurusunda Gösterilecek Maddi Kaynak Tutarı

Her sene binlerce uluslararası öğrenci Kanada’ya yüksek öğretim almak için gidiyor. Dünyanın her yanından gelen yabancı öğrenciler hem Kanada üniversitelerinden mezun oluyor hem de diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak çevrelerini geliştiriyorlar.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Bakanlığı Eş Sponsorluğu İşlem Sürelerini Güncelledi

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) ülkelere göre eş sponsorluğu işlem sürelerini güncelledi. İşlem sürelerinin kısaldığı göze çarparken bazı ülkelerde Kanada eş sponsorluğu başvuruları 12 aydan daha kısa sürede sonuçlandırıldığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

Kanadalı Müslümanlar Kanadalı Kimliğine Sahip Çıkıyorlar

Yayınlanan yeni bir rapor Kanada’da yaşayan Müslümanların Kanadalı kimliğine bağlı kaldığını ortaya çıkardı. Müslüman Kanadalı katılımcıların yüzde 83’ü Kanadalı olmaktan çok gurur duyduğunu belirtirken bu oran Müslüman olmayan Kanadalılar arasında yüzde 73 seviyesinde.

Devamını Oku

Trump Nefreti Yeni İş Alanları Yaratıyor

Yeni bir tanıştırma hizmeti sitesi ABD de Trump’tan nefret edenlere Kanadalı partner buluyor.

Devamını Oku

Birleşik Krallık’ta AB Referandumu

Avrupa Birliği’nden çıkmak isteyenler yapılacak referandumla birlikten çıkarak ülkenin kontrolünü kendi ellerine alacaklarına inanıyor.

Devamını Oku

Kanada’ya Yeni Gelenlere Bankacılık Hizmetleri Seminerleri

Her sene ülkeye kabul edilen düzenli göçmenlerle Kanada’nın nüfusu yüzde 1.2 seviyesinde büyüyor. Ülkeye yeni gelenle göçmenler bu düzenli nüfus artışının üçte ikisinde pay sahibi. 2015 yılında Kanada’ya 271.662 yeni göçmen geldi. Tabi buna ek olarak ülkeye her yıl gelen yüzbinlerce uluslararası öğrenci ve geçici işçileri unutmamak lazım. Kanada İstatistik Bürosu (Statistics Canada) verilerine göre göçmenlik gelecekte nüfusun artması için anahtar olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Kanada Ağustos Ayında Ukrayna’ya Vizeyi Kaldırabilir

Bir ülkenin diğer bir ülke ya da bölgeye vize muafiyeti elde etmek için çabalamasının en güzel örneğini Ukrayna gösteriyor.

Devamını Oku

Göçmenlik Kanada Vancouver Bölgesinde Konut Talebini Arttırıyor

Son yıllarda her sene 33.500 civarında göçmen Vancouver bölgesine yerleşti. Her göçmenin üç kişilik bir aile olduğu düşünülürse her sene 11.166, her ay 931 ve her hafta 214 konut ihtiyacı ortaya çıkıyor. Konuta olan bu devasa ihtiyaç kitle göçmenliğinin bir sonucu.

Devamını Oku

Kanada Dışında Bulunan ve Daimi Oturum Sahibi Kartı (PR) Olmayan ya da Kaybeden Göçmenlerin Seyahat Belgesi Başvuruları

Ülke dışında bulunan ve elinde geçerli daimi oturum kartı (PR) olmayanların Kanada’ya giriş yapabilmeleri için daimi göçmen seyahat belgesi (PRTD) ihtiyacı vardır.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC) ile İletişim Metodu

Bilgi çağında yaşamakla beraber artık çeşitli alanlarda iş yapma şeklimiz de değişiti. Teknoloji ve bilgisayarların hayatımızın her alanına girmesiyle işlerimiz daha kolaylaştı. İnternetten alış veriş sitelerinden sipariş veriyor ve aldığımız ürünlerin ücretlerini elektronik yolla ödüyoruz. Özel sektörün dışında artık resmi kurumlar da hizmetlerini çevrim içi veriyorlar.

Devamını Oku

Göçmenlik Sayesinde Kanada İşgücünü Oluşturmak

Kanada ekonomisinin en vazgeçilmezi nedir diye sorulsa hiç düşünmeden göçmenlik derim. Kanada ekonomisinde çarkların iyi dönmesi kısmi olarak göçmenlik sayesinde eksikliği hissedilen işçilerin yerlerinin doldurulmasına bağlı. İş inovasyonu ve ürün gelişimi bir ekonomide çarkların dönmesini sağlayan diğer dinamikler. Ülkedeki çalışan nüfus içinde nitelikli işgücü yoksunluğu yüzünden hayli nitelikli yabancı işçi, uluslararası öğrenci ve mültecilerden yararlanma Kanada’nın ekonomik ve sosyal yapısının bir parçası. Her sene düzenli göçmen alan Kanada için senede ne kadar göçmen alınmalı? Ne kadar senelik göçmen alınmalı ki ülke için sosyo-ekonomik açıdan yüksek yararı olsun?

Devamını Oku

Kanada’da Üzeri Arapça Yazılı Polis Arabaları

Kanada’da üzerinde Arapça yazılar olan polis arabaları görürseniz sakın şaşırmayın. Bu tür arabalar 2009’dan beri trafikteler ve düşündüğünüz gibi bunun mültecilerle ve şeriatla alakası yok.

Devamını Oku

Aile Sponsorluğu Kapsamında Daha Fazla Göçmen Kanada’ya Gelecek

Aile birleşimi dosyalarının öncelikleri olduğunu belirten Kanada hükümeti bu sene Kanadalıların yaptıkları aile birleşimi başvuruları kapsamında daha fazla eş ve çocuğa daimi göçmenlik statüsü verecek. Bu adımın hem bekleme süresini hem de birikmiş dosyaları daha makul bir düzeye indirmesi bekleniyor.

Devamını Oku

Kanada-AB Arasındaki Vize Tartışması Hala Devam Ediyor

Kanada AB arası vize tartışması halen devam ediyor ve 12 Temmuz’a kadar çözülmemesi halinde Kanadalı ziyaretçiler Avrupa’ya vizesiz seyahat edemeyecekler.

Devamını Oku

George Brown Koleji’nin Eski Öğrencileri Okullarına Karşı Açtıkları Davayı Kazandı

Okullarına karşı açtıkları ortak davayı kazanan öğrenciler George Brown Koleji’nden kişi başına 22 bin Kanada doları tazminat alacaklar.

Devamını Oku

Kanada Süper Vize İçin Gerekli Evrak Bilgisi Güncellendi

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) süper vize için gerekli olan evraklar listesini bakanlığın internet sitesinde bir duyuruyla güncelledi.

Devamını Oku

Amerika-Kanada Arası Seyahatlerde Yeni Dönem

Kanada hükümeti ABD sınır giriş çıkışlarının daha pürüzsüz ve etkin yapılması çalışmaları kapsamında tasarlanan Giriş-Çıkış İnsiyatifi hakkında bir duyuru yayınladı.

Devamını Oku

Ottawa Hükümeti Kanadalıların Ülke Giriş Çıkışlarını Takip Etmek için Düğmeye Bastı

Kanada hükümeti hazırladığı yeni bir yasa tasarısyla Kanadalıların uluslararası tüm ziyaretlerini takip etmeyi amaçlıyor. Ülkeden çıkış yapan Kanadalıların kayıtlarının tutulması kararı Başbakan Justin Trudeau’nun geçen Mayıs ayında Washington ziyaretinde alınmıştı.

Devamını Oku

Kanada Meksikalılara Vizeyi Kaldırdı

Kanada Hükümeti 28 Haziran 2016 tarihinde yaptığı bir duyuruyla Meksika ile ilişkileri derinleştirme çalışmaları kapsamında bu ülke vatandaşlarından artık vize istenmeyeceğini duyurdu.

Devamını Oku

Kanada’nın Kebek Eyaleti 1971’den Beri 600.000 Kişiyi Diğer Eyaletlere Kaptırdı

Fraser Enstitüsü raporuna göre 1971-2015 arası 600.000’den fazla göçmen yaşadığı Kebek (Quebec) eyaletinden diğer eyaletlere göç etmiş. Bu sayı aynı dönemde sadece Kebek’e gelen göçmen sayısından daha fazla.

Devamını Oku

Daha Fazla Kişi Kanada Göçmenlik Statüsünü Kaybediyor

Kanada’da gerekli olan ikamet süresini geçirmediği için daimi oturum statüsünü kaybeden göçmen sayısı son beş yılda üç kat arttı.

Devamını Oku

Kanada Eş Sponsorluğunda Kabul Edilen İlişki Türleri

Kanadalı göçmenler ve vatandaşlar yabancılarla evlilik yapıyor ya da evlilik benzeri ilişkilere giriyor ve sonrasında eşlerini Kanada’ya aile sponsorluğu vasıtasıyla getirmeye çalışıyorlar. İyi şekilde yapılmış bir sponsorluk başvurusu yabancı eşlerin makul bir sürede Kanada’ya göçmen olarak gelmelerine olanak sağlıyor.

Devamını Oku

Kanada Artık Göçmenlere Daha Bağımlı

Kanada’da göçmenlere bağımlılıkta önemli bir kilometre taşı aşıldı.

Devamını Oku

Kanada’nın Yeni Çocuk Parası Ödemeleri Bugün Başlıyor

Yeni ve geliştirilmiş çocuk yardımı programı ile vergiden muaf yapılan ödemeler özellikle dar gelirli ailelere yarayacak.

Devamını Oku

Kanada Bulgaristan ve Romanya’ya Vizeleri Kaldırıyor

Kanada Bulgaristan ve Romanya’yı vize istediği ülkeler listesinden çıkarmaya hazırlanıyor. Açıklamayı geçen hafta Brüksel’i ziyaret eden Kanada göçmenlik bakanı John McCallum yaptı. Kanada ve AB arasında öteden beri bir vize anlaşmazlığı yaşanıyordu.

Devamını Oku

Ekspres Giriş Sistemiyle Kanada’ya En Çok Kabul Edilen 10 Meslek

Bir göçmen ülkesi olan Kanada göçmenlere her zamankinden daha da bağımlı hale geldi. Kanada İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan son istihdam verileri bunu doğruluyor.

Devamını Oku

British Columbia’da Ev Alacak Yabancılara Yüzde 15 Ek Vergi

Hong Kong, Singapur ve Melbourne şehirlerinden sonra Kanada’nın British Columbia eyaleti de ev alacak yabancılara ek mülk transfer vergisi koydu.

Devamını Oku

Bilişim Sektörü Meslek Sahiplerinin Kanada Göçmenlik Şansı Daha Fazla

Bir göçmen ülkesi olan Kanada göçmenlere her zamankinden daha da bağımlı hale geldi. Kanada İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan son istihdam verileri bunu doğruluyor.

Devamını Oku

Kanada’nın Göçmenlik Sisteminde Büyük Değişiklikler Yolda

Kanada’nın geçen sene Kasım ayından beri ülkeyi yöneten Trudeau hükümeti, Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı John McCallum, mevcut göçmenlik sisteminde yapılması tasarlanan yeni değişikliklerin kışa doğru kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Devamını Oku

Ontario’da Cinsiyetsiz Hazırlanan Kimlik Kartları Problem Yaratıyor

Ontario’nun yeni cinsiyet hanesi olmayan sağlık kartları pasaport başvuruları açısından sıkıntı yaratıyor.

Devamını Oku

Kanada Hükümeti Yabancı Öğrencilere Göz Kırpıyor

Kanada göçmenlik bakanı, McCallum Kanada üniversitelerinde okuyan uluslararası öğrenciler için “vatandaşlık için mükemmel adaylar” benzetmesinde bulundu.

Devamını Oku

Sınırdışı Edilen Kişilerin Kanada’ya Dönmesi

Bugünkü yazımızın konusu daha önce Kanada’da yaşarken çeşitli sebeplerle sınırdışı edilen kişilerin bir süre sonra Kanada’ya dönmek için vize başvurusu yapmaları üzerine.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Rakamlarında Artış Hedefleniyor

Kanada’nın göçmenlik bakanı John McCallum bu kış kamuoyuna tanıtılacak üç yıllık göçmenlik planında Kanada iş gücü piyasasının aradığı işçi açığını kapatmak için ülkeye alınacak yıllık göçmen sayısında kaydadeğer bir artış öngörüyor.

Devamını Oku

Kanada Göçmenliğine Başvuracak Yabancı Eczacıların Eğitim Denklik Raporu

Bugünkü konumuz Kanada göçmenlik sistemine eczacı olarak başvuranların alması gereken yabancı eczacılık eğitim denkliği üzerine.

Devamını Oku

Kanada Elçiliklerindeki Evlilik Vizesi Mülakatları

Kanada vatandaşı ve göçmenleri aile sponsorluğu programı kapsamında evlendikleri yabancıları Kanada’ya göçmen olarak getirebiliyorlar. Aile sponsorluğu kapsamında eş ve çocuklar Kanada’ya göçmen olarak getirilebiliyor.

Devamını Oku

Kanada Daha Fazla Fransızca Konuşan Göçmen İstiyor

Kanada eyaletlerinin başkanları göçmen seçiminde daha fazla yetki isterken bölgelerine daha fazla Fransızca konuşan göçmenin (Francophone) gelmesini arzu ediyorlar.

Devamını Oku

Kanada Öğrenci İzni Kurallarında Değişiklik Yapıldı

Uzun dönemli olarak verilen okuma izinlerinin yüksek okullarda ve üniversitelerde şartlı kabul alan yabancı öğrencilerce suistimal edilmesi sonrası Kanada öğrenim izinleri (study permit) düzenleme kurallarını değiştirdi.

Devamını Oku

Kanada’daki Yabancı Öğrenciler ve Okuma İzinleri

Kanada’ya her sene okumak üzere tüm dünyadan binlerce öğrenci gitmektedir. Bu öğrenciler çeşitli kurslarda dil eğitim sertifika programlarından tutun da yüksek okul ve üniversitelerde ön lisans, lisans ve yüksek lisans gibi çok çeşitli programlarda eğitim görmektedirler

Devamını Oku

Ontario’nun Yeni Sağlık Kartları Pasaport Başvurularında Kabul Edilmiyor

Ontario Hükümeti 13 Haziran 2016 itibariyle düzenlediği yeni sağlık kartlarında artık kart sahibinin cinsiyeti hanesini koymamaya başladı.

Devamını Oku

Kanada’nın Batı Eyaletleri Göçmenlik Başvurularını Kabul Etmeye Başladı

Geçen Ağustos ayında Kanada’nın batısında bulunan Saskatchewan, Manitoba ve British Columbia eyaletleri kendi göçmenlik aday programları (PNP) kapsamında yeni göçmen başvurularını kabul etti.

Devamını Oku

Kanada’nın Son Ekspres Giriş Göçmenlik Çekilişinde Kabul Edilen Göçmen Sayısında Rekor Artış

Kanada, 7 Eylül 2016’da düzenlediği ekspres giriş programı çekilişinde 1000 kişiyi göçmen olarak kabul etti. Bu alınan göçmen sayısı diğer çekilişlere göre en yüksek sayı olarak kayda geçti. Ayrıca kabul edilen göçmen adaylarının minimum puan seviyesinin de (CRS) 538’den 491’e düştüğü görüldü.

Devamını Oku

Kanada’da İşletme Sahibi Yabancılar LMIA İlan Muafiyeti Almak İçin Şirketin Yarısından Fazlasına Sahip Olmalı

Kanada hükümeti Kanada’da çalışmak isteyen yabancı işçilerin rağbet ettiği Geçici İşçi Programı’nın (TFWP) İşyeri Sahibi/İşletmecisi kategorisinde (owner/operator category) önemli bir değişiklik yaptı. İşgücü Pazarı Etki Değerlendirmesi (LMIA) belgesi başvurusunda önemli bir aşama olan ilan şartlarından tam muafiyet kazanmak isteyen yabancı kişi artık Kanada’daki işletmenin yüzde 50’sinden daha fazlasına sahip olmak zorunda.

Devamını Oku

Kampüste Dil Programı ve Öğrenim Deneyimi: CultureWorks

Hersene binlerce uluslararası öğrenci Kanada’ya okumaya gidiyor. Kanada’da okumak bugün eskisine göre daha değerli zira Kanada devleti yabancı öğrencileri kalifiye işgören olarak görüyor ve onları Kanada’da tutmak için elinden geleni yapıyor.

Devamını Oku

Kanada’nın Vatandaşlık Kanunlarının Özet Tarihsel Gelişimi

Kanada dışında doğan ikinci jenerasyon Kanadalıların vatandaşlık alamaması uzmanlar tarafından tartışılıyor. Hukuk uzmanları bu kanunun adil olmadığı ve ülkenin vatandaşlık kurallarının net olduğu görüşünde.

Devamını Oku

Kanada Doğum Turizmi Pasaportu Problemi

Kanada vatandaşları ve göçmenlerinin dışında ülkede bulunan turistlerin Kanada’da doğan çocukları da Kanada vatandaşı sayılıyorlar. Doğumla vatandaşlık veren diğer bir ülke de ABD. ‘Doğum turizmi’ de denen bu uygulamayla bu iki ülkede geçici olarak bulunan turistlerin doğan çocuklarına direk vatandaşlık verilmesi bazıları tarafından göçmenlik sahtekarlığı olarak sayılıyor.

Devamını Oku

Kanada’ya Giriş Yapan Göçmenlere Daimi İkamet Kart Teslimi

Her sene çeşitli göçmenlik programları kapsamında kabul edilen yüzbinlerce yeni göçmen Kanada’ya yerleşiyor. Bu yazımızı Kanada’ya giriş yapan yeni göçmenlere verilecek olan daimi ikamet kartları (permanent resident cards) teslimi üzerine yazdık.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sisteminde İş Tecrübesi Hesaplanması

Kanada’nın yeni ekspres giriş sistemine başvuru yapabilmek için diğer şartların yanında adayların en az bir yıllık iş tecrübesi olması gerekmektedir. Bu bir yıllık iş tecrübesinin nasıl hesaplandığı da bazen kafa karıştırmaktadır.

Devamını Oku

Avustralya’dan Başlayan Bir Hikaye: OHC

Kanada göçmenlik hukuku alanında verdiğimiz hizmetlerin dışında özellikle Kanada’da eğitim veren birçok okulun Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Kanada’da kısa süreli İngilizce dil eğitiminden önlisans, lisans, y.lisans veya doktora eğitimleri almak için Kanada’da okumak isteyen Türk öğrencilere yardımcı oluyoruz.

Devamını Oku

Kanada’da Çocukların Okuma İzinleri

Bu yazımızda Kanada’daki çocukların okuma izinleri ile ilgili bilgi vermek istedik. Yazımızın konusu her ne şekilde olursa olsun Kanada’da bulunan ya da Kanada’ya okumaya gitmek isteyen çocuklar ve onların eğitim görmeleri için okuma izninin gerekli olup olmadığı üzerine.

Devamını Oku

Kanada’nın Göçmenlikle Artan Nüfusu

Hükümetin açıkladığı istatistik rakamlarına göre geçen sene 320.932 yeni göçmen Kanada’ya yerleşmiş. Bu rakam şu ana kadar ki yıllık kabul edilen göçmen sayıları içinde bir rekor. 2015 yılında Kanada’ya göçmen olarak kabul edilenler içinde Kasım ayında gelen 30 binden fazla Suriyeli mülteci de bulunuyor.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Haftası

Bir göç ülkesi olan Kanada her sene on binlerce göçmeni kabul ediyor ve etmeye devam ediyor. Çok kültürlü toplum olan Kanada’da dünyanın her yerinden gelen insanlar bir arada yaşıyor

Devamını Oku

Kanada Bilişim Sektörüne Özel Yetenekli İşçi Vizesi

Kanada hükümeti yüksek kalifiye işçileri ülkeye çekebilmek için“küresel yetenek vizesi” üzerinde çalışıyor. Açıklamayı Kanada’nın invasyondan sorumlu bakanı Navdeep Bains bizzat yaptı.

Devamını Oku

Kanada Federal Mahkeme Temyiz Başvuru Süreleri

Kanada dışında verilen kararlar (örneğin vize ret kararı) için Kanada federal mahkemesine başvuru süresi 60 gündür. Eğer karar Kanada içinde verilmişse ilgili karar 15 gün içinde temyiz edilmelidir.

Devamını Oku

Kanada Anne-Baba Sponsorluğunda Gerekli Minimum Gelir Seviyesi

Bilindiği gibi Kanada anne-baba ya da aile büyükleri göçmenlik sponsorluğunda sponsorun göstermesi gereken minimum gerekli gelir (MNI) seviyesi bulunmaktadır.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Sisteminde İş Tecrübesi Gösterilmesi

Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişiler ekspres giriş sistemin altındaki Kanada tecrübe sınıfı (CEC) ya da federal nitelikli işgören sınıfı (FSW) programları kapsamında başvuru yapabiliyorlar. Bu başvurularda göçmen adayları iş tecrübesi göstermek zorundadırlar.

Devamını Oku

Kanada NOC 2016 Yayınlandı

Kanada’da bulunan tüm işlerde yapılmakta olan çalışma türleri hakkında bilgi sunan ve sürekli güncellenen Kanada Meslek Sınıflandırması, NOC’un 2016 güncellemesi yapıldı.

Devamını Oku

Dünya Bankası’na Göre Kanada Göçmenlerin Tercihi

ABD, göçmenlerin en çok gitmek istediği ilk dört ülke listesinin başında bulunurken Kanada’da en çok gidilmek istenen ilk dört ülkede yer aldı.

Devamını Oku

Kanada Bulgaristan ve Romanya’ya Vizeleri Kaldıracağını Teyit Etti

Kanada 1 Aralık 2017’den itibaren Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarından vize istemeyeceğini ilan etti.

Devamını Oku

Kanada Anne-Baba Sponsorluğunda Aile Büyüklüğünün Hesaplanması

Aile büyüklerinin sponsorluğu başvurularında sponsor kişiden beklenecek minimum kazanç tutarının hesaplanmasında belirleyici kriter olan aile büyüklüğünün saptanması bazen kafa karıştırabilir.

Devamını Oku

Başkan Trump Korkusu Kanada Göçmenlik Sitesini Çökertti

ABD’de Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın seçimi kazanarak yeni başkan olması özellikle göçmen gençler arasında paniğe sebep oldu. ABD’nin komşusu Kanada’nın göçmenlik bakanlığının resmi sitesi aşırı ilgi sebebiyle çöktü. 8 Kasım gecesi Trump’ın kazanacağının belli olmasıyla siteye 9 Kasım’a kadar ulaşılamadı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistemi Revize Edildi

Kanada göçmenlik bakanı John McCallum’un tarafından kamoyuyla paylaşılan ekspres giriş (express entry) göçmenlik sisteminde yapılan revizyonlar 21 Ekim 2016 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

Analiz: Güncellenen Kanada Ekspres Giriş Sistemi

Kanada ekspres giriş (express entry) göçmenlik sisteminde adaylara verilecek olan puan (CRS) hesaplamalarında yapılan ve 19 Kasım’da yürürlüğe girecek değişiklikler bizzat göçmenlik bakanı tarafından açıklandı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Kabul Puanları Düşüyor

Kanada’nın Ekspres Giriş (Express Entry) göçmenlik sisteminin aday havuzunda bekleyenlere müjdemiz olsun: Kabul edilmek için gerekli puanlar düşmeye başladı.

Devamını Oku

Kanada Sınırında Sığınma Başvurularındaki Artış

Kanada sınır görevlileri son zamanlarda Kanada’ya siyasi sığınma başvurusu yapmak isteyen ve sayıları gittikçe artan yasa dışı göçmenlerden dolayı şu aralar çok meşgul.

Devamını Oku

Kanada’nın Yeni Göçmenlik Kuralları Uluslararası Öğrenciler Lehine

Daha önce de yazmaya çalıştık. Kanada göçmenlik sisteminde yapılan ve 19 Kasım itibariyle yürürlüğe giren değişiklikler en çok uluslararası öğrencilere yarıyor. (Photo by Dan Waters)

Devamını Oku

Kanada’daki Uluslararası Öğrencilerin Kampüs İçi Çalışma İzni

Bugün eğitimleri başlamadan önce Kanada’ya gelen uluslararası öğrencilerin çalışma izni gerekmeksizin kampüs içinde çalışıp çalışamayacağı hakkında bilgi verelim istedik.

Devamını Oku

Trump Zaferi Sonrası ABD’den Kanada Üniversitelerine Rekor Başvuru

ABD’de Donald Trump’ın başkanlık seçimleri zaferi sonrasında Kanada’daki üniversitelere Amerikalı öğrencilerden rekor sayıda başvuru yapıldı

Devamını Oku

Kanada’da Bilgisayar Kadlama Saati Kampanyası

Kanada başbakanı Justin Trudeau Kanada Kod Eğitimi (Canada Learning Code) ve code org’un ortaklaşa düzenlediği 2016 Bilgisayar Teknolojileri Eğitim Haftası ve Uluslararası Kodlama Saati kampanyasına katıldı.

Devamını Oku

Kanada Eş Sponsorluğu İşlem Süresi Kısalıyor

Kanada hükümeti Kanada vatandaşları ve daimi oturum sahiplerinin yabancı eşleri için yaptıkları sponsorluk başvurularını daha kısa sürede tamamlayacak (Foto: Andreas Ivarsson on Flickr)

Devamını Oku

Güncellenen Kanada Eş Sponsorluğu Bekleme Sürelerinden Kimler Etkilenecek

Önceki yazımızda Kanada hükümetinin Kanada vatandaşları ve daimi oturum sahiplerinin yabancı eşleri için yaptıkları başvuruları artık daha kısa sürede tamamlayacağından bahsetmiştik.

Devamını Oku

Kanada Anne-Baba ve Aile Büyükleri Sponsorluğu Ön Başvuruları

Kanada aile büyükleri (anne-baba ve dede-nine) sponsorluk programı başvuruları öteden beri belirlenen yıllık kota sayısına göre kabul ediliyor.

Devamını Oku

Kanada Yabancı İşçi Programında Güncelleme Yapıldı

Kanada hükümeti 13 Aralık 2016 tarihinde resmi internet sitesinde yaptığı bir duyuru ile Geçici Yabancı İşçi Programı (TFW) kurallarında yapılan değişikliği kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku

Kanada'da Üniversite Mezunu Olmaksızın Çok Para Kazanılabilecek Meslekler

Günümüzde üniversite mezunu olmak iş dünyasında belirli bir yere gelebilmek için artık bir gereklilik olmuş durumda. Üniversite mezunları özellikle kendi alanlarında daha iyi yükselebiliyorlar.

Devamını Oku

Kanada’da Sektör ve Bölgelere Göre Ortalama Kazançlar

Kuzey Amerika’da milyonlarca kişinin iş aramak için kullandığı Workopolis kariyer sitesi Kanada bölgelerine ve sektörlerine göre ödenen ortalama gelirler hakkında bir rapor yayınladı.

Devamını Oku

Kanada Özel Olarak Sponsor Edilecek Mülteci Sayılarına Kısıtlama Getirdi

Kanada hükümeti yaptığı açıklamada 2017 yılında Kanada’ya özel olarak sponsor edilecek mülteci başvuru sayısının en çok bin olacağını duyurdu. (Photo Justin Tang -The Canadian Press)

Devamını Oku

Kanada Oakville Şehrinin Yıldızı: Sheridan Koleji

Ontario eyaletinin Oakville şehrinde yerleşik olan Sheridan Koleji Kanada’nın hatırı sayılır devlet okullarından birisidir. Bugünkü yazımızda birlikte çalıştığımız bu okulu size tanıtmak istedik.

Devamını Oku

Ekspres Giriş Sisteminde İş Teklifleri Güncellemesi

2016’nın bu son yazımızda Kasım 2016’da güncellenen Kanada ekspres giriş göçmenlik sisteminde iş tekliflerinin nasıl değerlendirileceğinden bahsetmek istedik. Kasım 2016’da yapılan revizyonlar iki konuyla ilgiliydi. Bunlardan birincisi adayın Kanada’da aldığı eğitimleri için ek puan alması.

Devamını Oku

Kanada’nın Ekspres Giriş Sistemi İki Yaşında

1 Ocak 2017 itibariyle Kanada Ekspres Giriş (Express Entry) sistemi ikinci yaşına girdi. 2015 yılında uygulamaya konulması sonrasında 2016 yılında büyük değişiklikler yapılan sistem 2017’de de güncellenecek. Bu değişikliklerin Federal Nitelikli İşgören Programı (FSWP), Kanada Tecrübe Sınıfı (CEC) ve Eyalet Aday Programları (PNP) altında başvuracak adayların yararına olacağı kesin.

Devamını Oku

Daha Fazla Göçmen Alan Kanada Atlantik Eyaletleri Göçmenleri Elinde Tutamıyor

Atlantik Kanada’ya gelen göçmen sayısı artış gösteriyorken gelenlerin çoğu beş yıl içinde eyaletten ayrılıyorlar. Atlantik Eyaletleri Ekonomik Konseyi’nin geçen Salı yayınladığı bir rapor bölgeye yerleşen göçmen sayıları hakkında bilgi verdi. Göçmen almaya çalışan ve New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Island ve Newfoundland and Labrador eyaletlerinden oluşan Atlantik Kanada bölgesi 2015 yılında 8.300 göçmen alırken bu rakamın 2016 yılında daha fazla olması bekleniyor.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Başvurularında Kararları Bilgisayar Verecek

Öngörüsel analitik (predictive analytics) teknolojisinin Kanada göçmenlik bakanlığı tarafından incelendiği ortaya çıktı. Bugün resmi görevlilerin yapmakla sorumlu olduğu “başvuruların değerlendirilmesi” işini yapabilecek bu teknoloji uygulamaya konursa Kanada göçmenlik başvurularında karar verme süreçlerinde devrim yaşanacak.

Devamını Oku

Kanada’nın Göçmenlik Bakanı Değişti

Eski Somalili mülteci Ahmed Hussen Kanada’nın göçmenlikten sorumlu bakanı oldu. Daha önce Ottawa Güney bölgenin milletvekili Dalton McGuinty’ye seçim kampanyasında hizmet eden ülkenin ilk Somalili bakanının siyasette tecrübesi çok. (Photo Errol Mcgihon/ Postmedia) İlk olarak 2015 yılında seçimleri kazanan Somalili Kanada vatandaşı Hussen Kanada’ya 1993 yılında Mogadişu’dan gelmiş. York üniversitesinde eğitim gören Hussen daha sonra Ottawa Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almış.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Statüsü Kaybedenlerin Sayısında Artış

Kanada göçmenliğinde ülkede ikamet mecburiyeti şartını ihlal eden 1400 yeni göçmen statüsünü (PR status) kaybetti ve haklarında ülkeden gönderilme işlemi başlatıldı.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Sisteminde Dil Yeterliği İspatı

Kanada göçmenlik sistemi (ekspres giriş) başvurularında adaylar İngilizce ve/veya Fransızca dillerinden puan alabilmek için göçmenlik bakanlığında kabul edilen dil sınavlarına (IELTS, CELPIP ve TEF) girmeleri ve sınav sonuç belgelerindeki puanları sisteme girmeleri gerekiyor. Adaylara dil sınavlarındada okuma, anlama, yazma ve konuşma becerileri için ayrı ayrı puan veriliyor ve aday her modülden aldğı puanı sisteme giriyor.

Devamını Oku

NAFTA Nereye Doğru Gidiyor?

ABD’nin yeni başkanı Trump konuşulmaya devam ediyor. Başkanlığa gelir gelmez Obama sağlık yasasını kısıtlayan kararnameye imza atan Trump söylem ve hareketleriyle dünya gündeminde. (Photo: Shannon Stapleton/Reuters)

Devamını Oku

Kanada’nın Kapıları ABD’ye Kabul Edilmeyen Göçmenlere Açık

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump göçmenlere yönelik aldığı kararlarla tartışılmaya devam ederken Kanada’dan yeni bir adım geldi. (Fotoğraf Brian Snyder Reuters) ABD vizesi ya da yeşil kartı olupta uçağa alınmadığı için havalimanında kalanlara Kanada geçici oturum verecek. Bunu bizzat Kanada göçmenlik bakanı açıkladı.

Devamını Oku

Yabancı Öğrenciler Kanada için Nitelikli Göçmen Kaynağı

Kanada’nın nitelikli ve eğitim almış ve işgücünü dolduracak göçmenleri ülkede tutmanın yolu onlara vatandaşlık vermek olarak görünüyor.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşlık Yemin Metnine “Yerli” Ayarı

Kanada vatandaşlık yemininde Yerlilerle ilgili değişiklik öngörülüyor. Foto: Blair Gable/Reuters Kanada göçmenlik bakanı Ahmed Hussen vatandaşlık seremonisinde kullanılan yemin metninde “yerli halkların sözleşmeleri” revizyonu yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku

Kanada’da Okuyan Çocuklu Yabancı Öğrenciler

Her sene binlerce yabancı öğrenci Kanada’ya okumaya geliyorlar. Bugün size Kanada’ya çocuklarıyla okumaya gelen yabancı öğrencilerden bahsetmek istiyorum. Çoluk çocuk Kanada’ya okumaya giden öğrencilerden. Foto: Gerry Kahrmann/PNG.

Devamını Oku

Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı

Kanada göçmenlik bakanlığı tarafından Mart 2017 yılında yürürlüğe sokulması öngörülen Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı New Brunswick, Newfoundland and Labrador, Nova Scotia ve Prince Edward Island eyaletlerinde yaşamaya isteyen nitelikli göçmenler ve uluslararası mezun öğrencileri kabul edecektir.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Kabul Puanları 450’ye Düştü

2016 yılı oldukça hareketli geçti. Kanada ekspres giriş (Express Entry) sistemi havuzunda bulunan 33.782 kişi göçmen olarak kabul edildi. Her ay iki defa düzenli olarak yapılan çekilişlerde kabul edilen puan 460-538 pan arasında gitti geldi.

Devamını Oku

Kanadalıların Kanada Dışında Doğan Çocukları Kanadalı mıdır?

Bu platformda elimizden geldiği kadar Kanada göçmenlik, mülteciler ve vatandaşlık hakkında bilgi vermeye çalışıyoruz. Turist ya da öğrenci olarak gitmenin dışında Kanada’ya göçmen olmak hem maddi hem de manevi çaba gerektiriyor. Bu çabayı gösterip göçmen olanlar belli bir süre sonra vatandaş oluyorlar. Bazıları Kanada’da yaşamaya devam ederken bazıları da geri dönüyorlar.

Devamını Oku

Kanada’dan Türk Mültecilere Özel Risk Ölçümü Başvurusu Hakkı

15 Şubat 2017 tarihi itibariyle Kanada’da bulunan ve siyasi sığınma başvurusu yapmış Türkler Göçmenlik ve Mülteci Kurulundan (IRB) son kararı almalarının ardından son bir PRRA (Gönderme Öncesi Risk Ölçümü) başvurusu yapabilecekler. Ayrıca Kanada göçmenlik bakanlığının kararıyle PRRA başvurusu yapıp 16 Şubat 2016 ile 15 Şubat 2017 tarihleri arası negatif cevap alan mülteciler de tekrar PRRA başvurusu yapmaya hak kazandılar.

Devamını Oku

Kanada-ABD Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması Tartışılıyor

ABD’deki son seçimler sonrası gittikçe artan aşırı muhafazakarlık ve bunun akabinde Trump ile başlayan yabancı düşmanlığı ve İslamafobi insanları Kanada sınırına giderek siyasi sığınma başvurusu yapmaya itiyor.

Devamını Oku

İniş Devam Ediyor: Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Kabul Puanı 441

22 Şubat 2017’de 441 ve üstü puanı olan 3611 kişi Kanada göçmenlik davetiyesi (ITA) aldı. Bu puan şu ana kadar ki en düşük kabul edilen minimum göçmen aday puanı oldu.

Devamını Oku

Ontario Eyaleti Göçmen Aday Programı Tekrar Açıldı

Dokuz aylık bir bekleme süresi sonunda Ontario Göçmenlik Aday Programı OINP (Ontario Immigrant Nominee Program) 21 Şubat itibariyle aşağıdaki kategorilerde online başvuruları kabul etmeye başlayacak.

Devamını Oku

Ontario Mezunları İçin Ontario Eyaleti Göçmen Aday Porgramı

Daha önce 25 Şubat 2017 tarihinde Ontario Eyaleti Göçmen Aday Programı’nın (OINP) dokuz ay sonra tekrar açıldığını duyurmuş ve OINP’in özellikle Ontario Ekspres Giriş İnsans Sermayesi Önceliği Kategorisi (OINP-HCP) klasmanı hakkında konuşmuştuk.

Devamını Oku

Kanada’ya Giriş ve Vize Sahiplerinin Hakları

Kanada-ABD sınırında düzensiz göçmen geçişlerinin çoğaldığı şu sıralarda her iki ülke sınır geçişleri esnasında sıkı güvenlik protokollerini uygulanıyor.

Devamını Oku

Kanada Ekspres Giriş Sistem Puanı 434’e Geriledi

Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC) Ekspres Giriş (Express Entry) sisteminde göçmen kabul puan seviyesini 434’e kadar düşürdü. Bakanlık 1 Mart 2017’de göçmen havuzunda bulunan ve 434 ve üstü puanı olan 3.884 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderdi.

Devamını Oku

Kanada Vatandaşı Kadın ABD’ye Alınmadı

Kanada’da doğmuş Montrealli Kanada vatandaşı bir kadın ABD’ye alınmadı ve giriş yapabilmesi için vize başvurusunda bulunması istendi.

Devamını Oku

Kanada Göçmenlik Kartının Türkçesi Turkuaz Kart

Göç veren Türkiye artık gerilerde kaldı. Türkiye şimdilerde göç alan, göç veren aynı zamanda transit olan bir ülke haline geldi. Son zamanlarda Türkiye’nin göç alan bir ülke de olmasından bu yana göçmenlik ile ilgili ciddi bir uygulama yürütülmemesini hep eleştirmiştim. Kanada ve AB ülkeleri gibi göç alan ülkelerde uygulanan göçmenlik uygulamalarının incelenmesi ve Türkiye’ye özgü bir kanun ve uygulamanın tasarlanıp yürürlüğe konmasına geç bile kalındığına inananlardanım.

Devamını Oku

ABD Askıya Alırken Kanada Yüksek Kalifiye Çalışma İzinlerini Daha Hızlı Verecek

ABD sınır girişlerinin hem siyasi hem bürokratik sebeplerle daha sıkı tutulduğu bu günlerde Kanada federal hükümeti Kanada’ya gelmek isteyen yüksek nitelikli işgörenlere özel çalışma izni kategorisini hayata geçiriyor.

Devamını Oku

Kanada Parlamentosu İslamafobi Karşıtı Yasa Tasarısını Kabul Etti

Bağlayıcı olmayan yasa tasarısı Kanada’da İslamafobi ve dini ayrımcılığı kınıyor ve bir komite kurulmasını talep ediyor. M-103 sayılı yasa tasarısı İslamafobiyi, her türlü dini ve ırkçı ayrımcılığı kınıyor.

Devamını Oku

24 Mart 2017 Çekilişinde 3749 Kişi Kanada’ya Göçmen Olarak Seçildi

Sonuncu Kanada ekspres giriş (express entry) göçmenlik çekilişi 24 Mart’ta yapıldı ve havuzda seçilen 3.749 kişiye göçmenlik davetiyesi (ITA) gönderildi.

Devamını Oku

Kanada’dan Türk Mültecilere Tanınan PRRA Hakkı Sona Erdi

Kanada’nın 22 Mart 2017 tarihinde aldığı karara göre 15 Şubat 2017 ve sonrasında davasını kaybeden Türk mülteciler PRRA başvurusu yapabilmek için bir sene beklemek zorunda kalacak.

Devamını Oku

Alınan Ret Kararı Kanada Federal Mahkemesine Götürmek

Kanada’ya yaptığınız herhangi bir göçmenlik başvurusu çeşitli sebeplerle reddedilebilir. Reddeden memur reddettiği kişiyi başvuru yaptığı göçmenlik kategorisinin şartlarını taşımadığı gerekçesiyle reddetmek durumundadır. Aksi takdirde bu ret hatalıdır.

Devamını Oku

ECA Denklik Belgesi Tercüme Hizmeti

Kanada göçmenliğinde adaydan Eğitim Değerlendirme Raporu (ECA) istenmektedir. Eğitim denkliği anlamına gelen ECA belgesi Kanada göçmenlik bakanlığı tarafından akredite edilmiş çeşitli STKlarca verilir. Adayların Türkçe diploma ve transkriptleri yetkili tercüman tarafından tercüme edilmelidir. Akademi-Kanada'da tüm göçmenlik adaylarının diploma ve transkriptlerinin İngilizce çevirisi ATIO onaylı olarak yapılır.

Devamını Oku

IELTS DERSLERİ

IELTS sınav The British Council (BC), University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş ve İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır.

Devamını Oku

Dil Okulları

ABD, Avustralya, Kanada ve İngiltere’de faaliyet gösteren OHC dil _nokulları her yaş için uygun sınıflarda yüksek kalitede İngilizce dil eğitimleri düzenliyor ve ayrıca IELTS, iş İngilizcesi gibi özel amaçlar için İngilizce dersleri de düzenliyor. OHC’nin Kanada’da Toronto, Vancouver ve Calgary’de okulları vardır.

Devamını Oku

Kanada'da Eğitim

Kanada göçmenlik kanununda uzman olan kurumumuz Kanada’da İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrencilerede danışmanlık eğitimi vermektedir. Akademi-Kanada Göçmenlik ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı (Akademi-Kanada) kendisini yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetleri konusunda da geliştirmiştir.

Devamını Oku

Serbest Meslek

Serbest meslek ile uğraşıp Kanada’ya göçmen olarak başvurmak isteyen adaylar yatırımcı ve girişimci adaylara göre daha avantajlı durumdadırlar. Serbest meslek erbabı kişiler Kanada’da daimi oturum almalarından sonra girişimcilere ve yatırımcılara uygulanan şartlara ve kısıtlamalara tabi değildirler.

Devamını Oku

Eyalet Aday Programı

Kanada’nın Eyalet Aday Programları (PNP) ilgili eyaletlerdeki işgücü ve istihdam eksikliğini giderecek ve eyalette iş imkanları yaratacak nitelikli göçmenleri çekmek için tasarlanmıştır.

Devamını Oku

Eş Sponsorluğu

Kanadalı göçmenler ve vatandaşlar yabancılarla evlilik yapıyor ya da evlilik benzeri ilişkilere giriyor ve sonrasında eşlerini Kanada’ya aile sponsorluğu vasıtasıyla getirmeye çalışıyorlar. İyi şekilde yapılmış bir sponsorluk başvurusu yabancı eşlerin makul bir sürede Kanada’ya göçmen olarak gelmelerine olanak sağlıyor.

Devamını Oku

Vize Başvuruları

Dünyadaki birçok ülke vatandaşı Kanada’ya giriş yapmak için vizeye ihtiyaç duyar. Kanada’da geçici ikamet hakkı veren çeşitli vizeler vardır: Tek giriş vize, çok girişli vize, transit ve süper vize.

Devamını Oku

Ekspres Giriş

Ekspres giriş sistemi artık Kanada göçmenliğinde hayatımıza giren bir kavram. Ekspres giriş (express entry) aslında yeni bir sistem değil, sadece Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) tarafından yeni göçmen alımının yeni yöntemi.

Devamını Oku

Göçmenlik

Kanada çok kimlikli nüfusu ile diğer birçok ülkeden ayrılır. Her sene dünyanın her tarafından binlerce göçmen göçmenlik ve yerleşmek için çok ideal bir ülke olan Kanada’yı yeni evleri olarak seçmektedir.

Devamını Oku

Danışmanımız

1999 yılında göç ettiğim ABD’de bir dil okulunda kısa bir İngilizce eğitimi gördükten sonra 2000 yılında Kanada’ya yerleştim.

Devamını Oku

Biz Kimiz

Murat Kandemir, yetkili Kanada göçmenlik danışmanıdır ve tek lisans veren meslek odası ICCRC’nin (Kanada Göçmenlik Danışmanları Düzenleyici Konseyi) üyesidir

Devamını Oku

Hakkımızda

Academy Canada, Kanada’da göçmenlik statüsü kazanmak isteyen kişilere göçmenlik hususlarında güvenilir danışmanlık hizmeti sağlayan yetkili bir danışmanlık şirketidir. İstanbul ve Toronto'daki ofislerimiz ile dünyanın pek çok ülkesinden göçmen adaylarının Kanada planlarını başarıyla gerçekleştirmesinde rol oynamaktan ötürü gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Devamını Oku